Zdravé zásoby v časech epidemie

Detoxikace a hubnutí
Trendy ve výživě
Zdravé zásoby v časech epidemie

Štěpánka Kutišová

Každá zmínka o zpřísnění opatření volného pohybu osob či karantény v lidech vyvolává neklid a další vlnu nákupní horečky. Jak jsme všichni zaznamenali, z regálů prodejen potravin mizí především mouka, rýže, těstoviny a konzervy. Výživoví poradci se unisono shodnou na tom, že to je jedna z nejnešťastnějších voleb vůbec. Proč? Tyto potraviny samy o sobě nemají téměř žádnou výživovou hodnotu a jsou to, tedy až na masové konzervy, téměř čisté, a ještě lépe řečeno rafinované sacharidy. Nadměrný přísun těchto látek potlačuje funkci imunitního systému, kterou určitě chce mít nyní každý člověk nastartovaný na turbo výkon.

Konzervy
Ani masové konzervy tento profil povzbudivě nevylepší. Je známým faktem, že zpracované masné výrobky, paštiky a uzeniny jsou jedněmi z nejhorších potravin podporujících vznik diabetu tzv. druhého typu. Bílkoviny tělo v boji proti obávané viróze klíčově potřebuje, a tedy, dokud máme možnost kupovat čisté, méně tučné maso, převážně krůtí, králičí, hovězí, případně kuřecí, činíme tak. Částí nespotřebovaného masa začneme plnit mrazák. Další boxy v mrazáku přenecháme rybám: tresky, divoké lososy, makrely a tuňáky nepřecházíme bez povšimnutí. Jejich mimořádný obsah protizánětlivě působících omega-3 mastných kyselin podporuje i mozek a nervovou soustavu přetíženou stresem posledních dní.

Existují ovšem konzervy, které by doporučil i váš výživový poradce. A to jsou rybičky jako například sardinky či tuňáci, a to zvláště pokud je najdete ve vlastní šťávě. Mezi další příznivě působící konzervy patří také rajčata či rajčatové passaty. Jsou z nich nejen skvělé rajčatové polévky či omáčky, ale podusíte či upečete s nimi maso zdravým středomořským způsobem s množstvím sušených bylinek jako je rozmarýn, tymián, oregano či bazalka. Do takového jídla samozřejmě bude dobře chutnat i u nás tolik oblíbený česnek či cibule, které vydrží dlouho ve spíži, a zvláště v dobách hrozících virových epidemií s nimi nešetříme.

Vitamíny
Naše imunita se neobejde bez množství podpůrných vitamínů, takže dokud můžeme, v obchodě si navlečeme jednorázové rukavice a vybíráme všechny druhy citrusů, jablek, hrušek, salátů, čerstvých bylin včetně medvědího česneku, řapíkatého celeru, brokolice, ředkviček, kedlubnů a dalších. Doma nakoupenou zeleninu a ovoce můžeme podrobit dezinfekční a detoxikační kúře v roztoku s jedlou sodou, což je postup, který nám i v dobách po akutní infekční vlně pomůže snížit množství pesticidů z běžné produkce.

Kořenová zelenina
Obzvláště dlouho vydrží sortiment kořenové zeleniny. Oprášit můžeme techniky z dob minulých, které ovšem ještě mnozí z nás pamatují, kdy zeleniny nebylo na trhu zvláště v zimě mnoho. Takže například ještě moji rodiče jednoduše vzali bedýnku, do které nasypali písek a do písku ,,zasadili“ úrodu mrkve, petržele, řepy a celeru ze zahrádky. Písek se občas navlhčil a postupně podle potřeby se z něj zelenina vytahovala podle potřeby. Samostatnou kapitolu tvoří výroba kvašené či kysané zeleniny, které navíc obohatí naši střevní mikroflóru a tím tak budování imunitní obrany podpoří.

Kysaná zelenina
Mnozí z nás také pamatují pravidelnou výrobu domácího kysaného zelí, které se věnovaly generace našich prarodičů. To byl jejich způsob podpory vlastní imunity a boje s dlouhou zimou a zimními nákazami. Máme-li tu možnost, v menších provozovnách lokálních potravin či menších prodejnách zeleniny, nakoupíme dostatečnou zásobu nepasterovaného kysaného zelí, nebo si ho dokonce vyrobíme. Má dostatek vlákniny i probiotických bakterií usnadňujících zažívání tak, abychom si ho mohli přidat na talíř v okamžiku, kdy by nám docházela zásoba čerstvé zeleniny.

Co dělat proti úbytku vitamínu?
Proti úbytku čerstvých vitamínů se samozřejmě můžeme také pojistit zásobou sáčků s mraženou zeleninou, kterou nakoupíme ve více druzích, aby se nám její složení nepřejedlo. I ovoce lze zakoupit předpřipravené pro výrobu domácího smoothie v několika varietách. Sušené, nedoslazované a nesířené druhy ovoce vydrží dlouho a jsou vhodnou svačinou či dezertem, kterým uctíte nejen děti. Někdy možná postačí prověřit vánoční zásoby ořechů a sušeného ovoce a chybějící druhy dokoupit. Chia semínka poslouží k výrobě alternativních tzv. pudinků z rostlinných mlék v krabicích, které se nekazí. Doplněné o mražené bobulové ovoce jsou nejen chutné, sytivé, ale i zdravé.

Oleje
Pro případ delších výpadků v zásobování rodiny bychom neměli zapomínat ani na dostatečnou zásobu kvalitního olivového či avokádového oleje. Pokud jsme milovníci másla, tak ho zpracujeme do podoby tzv. másla přepuštěného, které má vysokou trvanlivost. I balení kokosového oleje může být vhodným doplňkem jídelníčku. Na závěr našeho pojednání o zdravém nakupování se oklikou vrátíme k přílohovým jídlům, kterými jsme vlastně začali. I přílohy a sacharidy mohou být zdravé. Bylo by však dobré, aby z regálů mizely spíše sáčky s čočkou a fazolemi a spolu s nimi zdravé koření, které jejich přípravu vhodně podtrhne, jako je kurkuma, zázvor, sušené bylinky a další.

Přílohová jídla
Vhodným přílohovým jídlem jsou i vařené brambory. Naše obchody jsou však připraveny i na náročnější strávníky, kteří vyhledávají bezlepkové přílohy typu pohanka či quinoa. Mnohým spotřebitelům také imponuje velmi snadná příprava kuskusu či bulguru. Pokud tyto obiloviny doplníme o čerstvou zeleninu a bylinky, mohou být příjemným zpestřením domácího jídelníčku. Pokud si nechceme kuchyň proměnit v domácí pekárnu a vyrábět vlastní celozrnné či kváskové žitné pečivo, můžeme sáhnout po sušených krekrech či toustech s celozrnné mouky a s vlákninou. Inspirovat se můžete například celozrnnými tousty Fibroki v prodejnách Naturhouse.

Místo běžných těstovin můžeme sáhnout po těstovinách z červené čočky, nebo tzv. skleněných nudlích z fazolek mungo, které najdeme v prodejnách asijských potravin. Hodit se mohou i krabicová balení nesířeného kokosového mléka.

Koření
A pokud budeme mít štěstí, nezapomeneme na velkou porci fermentovaného kimči či sušenou lékořici, ze které můžeme vařit antivirově působící lékořicový čaj. Často zde najdeme i mnoho zajímavého koření, například mletý římský kmín či koriandr, směsi kari či kari past, z nichž z běžných jídel připravíme mnoho delikates a zpříjemníme si tak dlouhé večery trávené více než kdy předtím v rodinném kruhu.

Pomůžeme každému
Kontaktujte některou naši pobočku a zeptejte se našich výživových poradců, jak vám mohou pomoci v oblasti zdravého stravování a získání či udržení správné váhy. Vyberte si tu nejbližší: https://www.naturhouse-cz.cz/objednavka 

Líbí se Vám naše novinky? Více rad můžete dostávat pravidelně do Vašeho e‑mailu.
Potvrďte prosím souhlas se zpracováním osobních údajů. Děkujeme za pochopení.