Užijte si Vánoce bez kil navíc!

Detoxikace a hubnutí
Sezónní recepty
Užijte si Vánoce bez kil navíc!

Na vánoční svátky se každoročně moc těšíme, ale pokud máme potíže s váhou a řešíme nadbytečná kila, mohou být Vánoce opravdovým postrachem. Jednak se o svátcích obyčejně mnohem více jí a míváme méně pohybu než jindy, jednak všechny vánoční speciality, které ke správným vánočním svátkům neodmyslitelně patří, bývají zpropadeně kalorické. Co tedy s tím? Jak si Vánoce užít, ale přitom se necítit provinile?

I když to tak nevypadá, jde to! Jen je potřeba dodržovat několik pravidel, která se hodí nejen na Vánoce, ale i v jiných obdobích či při událostech náročných na stravování. Která to jsou?

Ochutnejte, co se vám líbí, ale jen malé množství!

„Nemá cenu, abyste si něco úplně odříkali,“ říká Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně NATURHOUSE. „Odříkat si za každou cenu nemusí být nejlepším řešením pro každého. Mohlo by to dopadnout také tak, že si to stejně dáte a budete na sebe pak naštvaní. A stres není zrovna nejlepší pomocník při hubnutí. Lepší je ochutnat od každého trochu, nemusíte snít přeci celý talíř cukroví, abyste si Vánoce užili. Nezapomínejte také na to, aby mezi jednotlivými jídly byly vždy přestávky 3 hodiny. Neuždibujte celý den.

Nahrazujte!

Když připravujete vánoční pochoutky, zkuste se zamyslet nad tím, jestli se nedají tučné či kaloricky náročné ingredience nahradit nějakými jinými, odlehčenými – typickým příkladem je použití odlehčené majonézy nebo její úplné nahrazení kvalitním jogurtem při přípravě salátu.

Zařaďte odlehčovací jídlo!

Samozřejmě, že si na Štědrý večer dáte klasickou slavnostní večeři. Vánoce jsou ale proslulé tím, že se často jí od rána do večera několik dní po sobě, a to nutné opravdu není. Zkuste to na střídačku. „Když jeden den jíte hodně a spíše těžší a kalorická jídla, dejte si druhý den odlehčovací jídelníček – ovocné svačinky místo cukroví, na oběd lehčí zeleninové jídlo, večer třeba salát s kuřecím. A můžete to střídat i během dne – když je jedno jídlo kalorické, dejte si to další lehké,“ radí Věra Burešová.

Myslete na dostatek pohybu!

Když je větší příjem kalorií, měl by být i jejich větší výdej. Proto neleňte a vydejte se aspoň na procházku nebo na návštěvu k babičce po svých, pokud je to možné. Jednak vydáte energii, jednak si provětráte hlavu a budete se cítit líp. 

Nebojte se novinek!

Není potřeba za každou cenu trvat na klasických vánočních jídlech a tradičních českých (a kaloricky náročných) recepturách. Zkuste i něco nového – třeba vánoční salát nemusí být tak úplně bramborový, ale slavnostní atmosféru to jistě nenaruší. Pokud nebude rodina souhlasit, nevadí – připravte jim to, na co jsou zvyklí, a sobě porcičku něčeho odlehčeného. Uvidíte, že nakonec stejně budou všichni pokukovat po vašem talíři!

Pokud přece přiberete, nenechte si kila moc dlouho!

Může se stát, že i když se budete snažit, nějaké to kilo navíc vám po Vánocích přece jen zůstane. „V takovém případě je nejlepší se hned objednat do poradny na konzultaci, naše šikovné výživové poradkyně každému klientovi poradí, co je pro něj nejlepší a jak se nevítaných kilogramů co nejrychleji zbavit,“ doporučuje Věra Burešová.

Pokud vás láká něco nového, můžete vyzkoušet lehký vánoční salát s květákem nebo kuličky ze sušeného ovoce, které jsou zároveň i bezlepkové a vhodné pro vegany. 

Vánoční květákový salát

Budete potřebovat:
-        1 menší květák
-        4 vejce
-        100 gramů šunky v celku
-        4 lžíce odlehčené majonézy
-        kelímek dobrého bílého jogurtu
-        100 gramů mraženého hrášku
-        2 lžíce citronové šťávy
-        1 lžičku plnotučné hořčice
-        sůl, bílý pepř

Postup
Květák uvařte tak, aby nebyl rozměklý. Rozdělte jej na růžičky, nechte vychladnout a vložte do mísy. Vejce uvařte natvrdo, naklepejte skořápku a ponořte na chvíli do studené vody, budou se pak líp loupat. Hrášek spařte vařící vodou a přidejte ke květáku, potom přisypte šunku nakrájenou na kostičky. Vejce oloupejte a nakrájejte na větší kostky.
Směs pokapejte citronovou šťávou, všechno opatrně promíchejte, osolte, opepřete, zlehka vmíchejte majonézu, jogurt a hořčici. Salát určitě bude skvěle chutnat jak k vánočnímu kaprovi, tak k řízku nebo třeba ke steaku z lososa. 

Voňavé kuličky z jablek a švestek

Budete potřebovat:
-        100 gramů sušených švestek
-        100 gramů sušených jablek
-        ½ zralého banánu
-        malou lžičku skořice
-        mleté oříšky nebo mletý kokos na obalení

Postup
Jablečné křížaly namočte do vody a nechte hodinu bobtnat. Potom je sceďte a rozmixujte nebo namelte společně se švestkami. Přidejte rozmačkaný banán a skořici a všechno dobře promíchejte, až se vytvoří homogenní hmota. Pokud je příliš lepkavá, můžete na zahuštění přidat mleté oříšky.  Vytvarujte kuličky a obalte je v kokosu nebo v mletých oříšcích. 

Přijďte se poradit na vaši nejbližší pobočku NATURHOUSE

Líbí se Vám naše novinky? Více rad můžete dostávat pravidelně do Vašeho e‑mailu.
Potvrďte prosím souhlas se zpracováním osobních údajů. Děkujeme za pochopení.