Snackujte – značka svačiny zdravě

Trendy ve výživě
Snackujte – značka svačiny zdravě

Také bojujete s otázkou, zda svačit anebo nevíte co? I sami odborníci a nutriční poradci se roky dohadují, kolik jídel by měl obsahovat náš jídelníček. Tedy jestli svačit. Někteří se drží zavedených pěti jídel, jiní zastávají 3 hlavní jídla, vždy se však musí přihlížet k osobním potřebám každého jedince. Na jeho zaměstnání, věk, zdravotní stav atd. 

Každý člověk má individuální režim, což v praxi znamená, že pokud vstáváte v10hodin a chodíte spát ve 21hodin, pět jídel asi nestihnete. Naopak lidé, kteří pracují na nočních směnách, přičemž vsávají v6hodin a jdou spát druhý den v poledne, stihnou těch jídel klidně dvanáct.  

Podstatou vyváženého jídelníčku však zůstává jedno pravidlo: organismus musí dostat během dne své optimální množství živin, vitamínů a minerálů. 

Proto výživoví poradci Naturhouse patří k zastáncům zařazování svačin do jídelníčku, samozřejmě vždy s přihlédnutím k individuálním potřebám klienta. A důvody k tomu mají letité. 

Rozhodně se bez svačin neobejdou například děti, mládež, těhotné či kojící ženy, lidé v rekonvalescenci, sportovci a lidé těžce fyzicky a psychiky pracující.

    

Proč snackovat?

Svačiny tvoří významnou součást správného stravovacího režimu, protože jsou důležitým zdrojem energie během dne, zlepšují soustředění, předchází obezitě nebo poruchám příjmu potravy. Vynechávání svačin se často nevyplácí. Představte si, že jdete večer po práci cvičit, máte během dne hodně stresu, běháte celý den po úřadech nebo se vaše dítko rozhodlo dokázat světu svou hyperaktivitu.  A vám prostě chybí pouhých asi 15% denního příjmu, včetně základních živin, vitamínů, minerálů a vlákniny, které tvoří svačiny. Co se stane? Večer z hladu podniknete nájezd na ledničku nebo budete přes den uzobávat. Vitalitu, kterou nedoplníte během dne, s největší pravděpodobností prostě dojíte. Navíc se nejspíš dostaví i špatná nálada, nervozita, podrážděnost a únava.

Dopolední i odpolední svačina je nejen zdrojem energie, ale navíc funguje jako prevence tzv. vlčího hladu (pokles hladiny krevního cukru). Pomocí svačin zabráníte stravovacím prohřeškům, když už máte večer chvilku klidu, budete se lépe soustředit a zachováte si zdravý životní styl. 

Nestačí však jen tak něco ke svačině sníst. I tady to chce zapojit mozek a dát tělu to, co skutečně potřebuje. 

Dítěti nejčastěji mažete na svačinu chleba s máslem, muži si jdou koupit „pařížák“ s rohlíkem a ženy si dají sušenky nebo ovesnou kaši. Tak takhle ne. Ve svačině by měly být zastoupeny bílkoviny, komplexní sacharidy, zdravé tuky, vitamíny, minerály i vláknina.


CHCI JÍDELNÍČEK ZDARMA

 

15 příkladů alternativních snacků 

Nezdravá varianta

Zdravá alternativa

rohlík se salámem

Celozrnné pečivo s 80% šunkou a zelenina

Buchta, koblihy, koláče

Domácí koláč z celozrnné mouky s ovocem, oslazený medem nebo čekankovým sirupem

Müsli

Domácí granola s bílým jogurtem

Pařížský salát

Luštěninový salát, hummus, zeleninový salát

Chléb s pomazánkovým máslem

Celozrnné pečivo s tvarohovou pomazánkou nebo kvalitním sýrem, zelenina

Bageta nebo hamburger

Obložená celozrnná bageta s nakrájeným masem, tuňákem nebo pečenou šunkou a vejcem, zelenina

Hutné přesnídávkové polévky

Luštěninová polévka (fazolová, čočková)

Párek v rohlíku

Celozrnné pečivo s krůtím steakem a zeleninou

Ovocný jogurt nebo tvarohový dezert

Bílý jogurt nebo vyšlehaný tvaroh s hrstičkou ovoce a semínek, oslazený např. čekankovým sirupem

Instantní kaše

Jogurt s ovesnými vločkami ideálně naklíčenými

Mléčná rýže

Domácí mléčná rýže bez konzervantů, oslazená medem nebo čekankovým sirupem nebo domácí pudink z mléka, chia semínek a ovoce

Ovocné smoothie

Smoothie jako kombinace kysaného mléčného výrobku a kousku ovoce 

Brambůrky, slané ořechy

Nepražená semínka nebo domácí zeleninové pečené chipsy

wrap

Celozrnná tortilla s masem a zeleninou

Sušenky a čokoláda

Bílý jogurt nebo kefír s celozrnnou sušenkou, popř. proteinová tyčnka

 

CHCI JÍDELNÍČEK ZDARMA

Jak vypadá ideální svačina pro „normálního člověka“?

Kombinace ovoce (sacharidy a vláknina, vitamíny) s bílým jogurtem či tvarohem (bílkovina, vitamíny) a hrstkou ořechů nebo semínek (zdravé tuky, vitamíny a minerály).

 

Svačina pro děti

Svačina je pro děti zásadní. Dodají energii ve škole i na další kroužky nebo sport. A navíc zajistí, aby děti neujídaly nevhodné pochutiny ve školním bufetu. Kalorický objem jejich snacků by se měl vždy odvíjet od věku a aktivit.

Vyhnout byste se měli sladkostem, sladkým mléčným dezertům, slaným snackům – nic z toho nedodá dostatek vlákniny, bílkovin, vitamínů, ani minerálů. 

Zařaďte naopak hodně zeleniny a ovoce, neslazené, zakysané mléčné výrobky, pečivo z různých druhů obilovin, kvalitní šunky s nízkým obsahem soli, domácí pomazánky z tvarohu, luštěnin, Cottage nebo lučiny. 

 Takže zkuste dát dětem do školy například celozrnný sedvič s pomazánkou, šunkou, sýrem a zeleninou nakrájenou na hranolky. Upečte třeba fazolové muffiny a k tomu kefír. Nebo jim do fajnové flašky připravte ovocno-zeleninové smoothie s chia semínky nebo mléčný shake. 

Podívejte se na další inspiraci Jak na svačiny pro školáky nebo Zdravě svačit jde i na sladký způsob

 

Svačina pro sportovce

Rychlá, lehká a dostačující varianta snacku před sportem (1-3 hodiny) jsou kysané mléčné výrobky s kouskem ovoce, smoothie anebo kvalitní ovocná tyčinka.

Po cvičení je to složitější. Pokud se chystáte na další tréning hned další den, doplňte ihned po cvičení rychle stravitelné sacharidy a bílkoviny – tzn. třeba ovoce a jogurt, celozrnnou sušenku a kefír nebo kvalitní proteinovou tyčinku. Pakliže vás čeká cvičební pauza, je ideální se do 2 hodin dostatečně najíst – tzn. klasické hlavní jídlo oběd nebo večeře = bílkovina, malé množství tuku, zelenina, popř. příloha (nejvhodnější jsou luštěniny nebo quinoa).

 

Na túru nebo výlet

Zapomeňte na reklamu „energie sbalená na cesty“ i na řízek s chlebem. Svačina by měla být i v tomto případě lehce stravitelná, ale energeticky vydatná. Tudíž s převahou postupně se uvolňujících sacharidů. Vezměte si s sebou například celozrnný sendvič s kvalitní šunkou, vejcem, plátkem sýra a zeleninu. Ovoce jako jablko, hruška i mandarinka se vměstnají do batůžku každému. Proteinovou tyčinku a flapjack hravě strčíte do kapsy.

 

Ostatní 

Pamatujte, že svačina musí obsahovat vyvážený poměr všech základních živin. Takže zkuste celozrnné pečivo s cottage sýrem, jogurt s ovocem a semínky, zeleninový salát s klíčky, prostě co máte rádi. 

Chcete si udržet váhu a poradit se svačinami v redukčním režimu? Najděte si nejbližší pobočku a my vám poradíme!

 

CHCI JÍDELNÍČEK ZDARMA

Líbí se Vám naše novinky? Více rad můžete dostávat pravidelně do Vašeho e‑mailu.
Potvrďte prosím souhlas se zpracováním osobních údajů. Děkujeme za pochopení.