Recepty pro jarní inspiraci: aneb co s kopřivou, pampeliškou a řeřichou

Sezónní recepty
Recepty pro jarní inspiraci: aneb co s kopřivou, pampeliškou a řeřichou


Připravila Mgr. Štěpánka Kutišová, výživová poradkyně NATURHOUSE v Jindřichově Hradci

Srdce každého zahrádkáře se na jaře začne dmout pýchou nad pučící a kvetoucí zahradou. Kromě jarních kytiček však z téměř každého rohu začne vykukovat tu kopřiva, tam pampeliška. Toto vše není obtížný plevel, nýbrž důležití spojenci na cestě za opětovným dobytím sil a kondice, která během zimy vlivem nedostatku slunečního záření, sníženým pohybovým režimem a případně i různými zimními nemocemi, pravděpodobně poklesla.

Obyvatelé měst však nad nedostatkem vlastní zeleně nemusí zoufat. Jarní paprsky je jistě vylákají na procházky do přírody za město, na které je potřeba se prozíravě vybavit nejen láhví s čistou vodou a zdravou svačinou, ale také obyčejným mikrotenovým sáčkem a rukavičkou na sbírání kopřiv, nebo malou lopatičkou na snazší vyrýpnutí listových růžic pampelišek. Ovšem ani ti nejzarytější milovníci velkoměst nemusí zůstat zkrátka a v supermarketu si koupí řeřichu nebo si ji vypěstují sami – návod níže.

A můžeme začít! Jednoduchý nálev nebo odvar z kopřiv zvládne přece i začátečník. Kopřivy důkladně propereme, dáme do nádoby ze smaltu nebo varného skla a zalijeme vroucí vodou nebo i 10–15 minut povaříme. Necháme odstát a každému milovníkovi kofeinových nápojů doporučíme, aby s kávou i čajem nyní trochu přibrzdil a během dne z termosky popíjel tento magický lektvar.

Kopřiva obsahuje hodně chlorofylu, který se z rostliny také průmyslově izoluje. Chlorofyl má protizánětlivé účinky, pomáhá při hojení ran. Všimněte si, jak je rostlina i po zalití horkou vodou a následném louhování stále krásně zelená. To je příznivě působící chlorofyl. Proto bylinu běžně používanou do čajových nálevů po vyluhování nemusíme vyhazovat a ze spařených listů lze připravovat skvělý špenát či je přidávat do vaječných, masových či luštěninových směsí jako bylinné koření. Mladé kopřivové listy obsahují velké množství vitaminu C a značně vysoký je i obsah minerálních látek.

Kopřiva působí tonizačně a povzbudivě na metabolismus a všechny fyziologické funkce. Podporuje tvorbu červených krvinek, působí protiskleroticky. Je to skvělé tonikum pro kardiaky i diabetiky, stimuluje činnost slinivky, působí protiprůjmově, protivirově, zejména proti chřipkám, podporuje hojení ran, ovlivňuje funkci vaječníků, podporuje léčbu bronchiálního astmatu, podporuje funkci žluče, působí antirevmaticky, staví krvácení, působí močopudně, zvyšuje aktivitu enzymatické činnosti a zlepšuje prokrvení vnitřních orgánů.

Pampeliška je nejchutnější na jaře. Lidé pampelišku odnepaměti používají pro posílení regeneračních sil organismu. Jedlá je celá rostlina. Nejčastěji však pro konzumaci využíváme jemných salátových listů, z nichž připravujeme saláty či tepelně upravené špenáty. Jedlá a chutná jsou však i pampelišková poupata. Kořen pampelišky se často zpracovává jako doplněk stravy, který prospívá diabetikům a podporuje režimy redukce hmotnosti. Vyzkoušet můžete kapsle DRENANAT s obsahem břízy, přesličky a pampelišky z dílny NATURHOUSE.

Listy pampelišky obsahují velké množství vitaminu C, ale také karotenoidy, mangan, draslík. Mají prokazatelně látky s antibiotickými a antibakteriálními účinky. Dodnes je využívána při různých chorobách jater, poruchách zažívání, připisuje se jí vliv na snížení hladiny cholesterolu v krvi, má dobrý účinek při chudokrevnosti a hypovitaminózách.

Pampeliška se doporučuje při únavě a celkové vyčerpanosti, je oblíbenou součástí jarních bylinných kúr. Jakkoli ji u nás chápeme spíše jako bylinu, v některých zemích, například Francii, je běžnou součástí skupiny salátových zelenin, z nichž se skutečně připravují vynikající čerstvé saláty. Pampeliška totiž podporuje trávení a zlepšuje výměnu látkovou. Používáme ji i na podporu funkce ledvin a močových cest.

Řeřicha patří mezi brukvovité rostliny. Obsahuje značné množství vitaminu C, karoteny, vitaminy A a K, vitaminy skupiny B. Její konzumací se obohatíte o železo, vápník, síru, draslík a hořčičné silice, které jsou rostlinnými antibiotiky. Obsažené éterické oleje podporují výměnu látkovou a tvorbu trávicích šťáv. Látky z čerstvě nastříhané řeřichy příznivě ovlivňují činnost žlučníku, vyměšování žaludečních šťáv, působí močopudně.

Pro její pěstování stačí doma vypátrat plochou misku s rovným dnem, kterou vyložíme buničitou vatou. Vatu dostatečně provlhčíme a hustě ji posypeme semínky řeřichy. Na tři dny ji můžeme umístit na tmavší místo, poté ji přeneseme na světlé, slunné místo, nejlépe na okenní parapet. Vatu nezapomeneme stále kontrolovat, musí být vždy vlhká. Řeřicha klíčí rychle, již po 2–3 dnech. S trochou trpělivosti se brzy dočkáme čerstvých klíčků do pomazánky, salátu či polévky. Obsažené silice lístkům propůjčují pikantní chuť ředkvičky. Řeřichu jako koření využívali již staří Římané.

PAMPELIŠKOVÝ SALÁT S FENYKLEM A OSTROPESTŘCEM

Ingredience: 1 šálek pampeliškových listů umytých a jemně pokrájených, 1 oloupané a pokrájené zelené jablko, 1 jemně pokrájená bulva středně velkého fenyklu, 3 polévkové lžíce citronové šťávy, 1–2 lžíce olivového oleje, 1 polévková lžíce kvalitního medu, sůl a pepř na dochucení, 1 polévková lžíce semínek ostropestřce mírně opražených

Postup: Ve velké míse smíchejte pampelišku, jablko a fenykl. Přidejte citronovou šťávu, olivový olej a med. Dochuťte solí a pepřem podle chuti. Na silnostěnné pánvi 3–5 minut při střední teplotě grilujte semínka ostropestřce. Následně je rozemelte v mlýnku na kávu (nebo alespoň použijte lněná semínka) a salát jimi posypte. Tuto verzi salátu můžete dále obměňovat i s jinými druhy zeleniny, například s chřestem a řapíkatým celerem. Vždy je vynikající.

ŠPENÁT Z KOPŘIV SE ZTRACENÝM VEJCEM

Ingredience: 800 g výhonků a listů mladých kopřiv, olivový olej nebo ghí, 1 cibule, muškátový oříšek, ocet, 4 ks vajec, sůl a pepř

Postup: Kopřivy navršte do cedníku a prolijte je horkou vodou. Přestanou pálit a budete je moci snadno nasekat. Na pánvi rozpusťte máslo nebo olivový olej a osmahněte na něm drobně nakrájenou cibuli dorůžova. Přidejte posekané kopřivy a trošku vody. Vařte a míchejte přibližně 10 minut, než kopřivy změknou. Hlubší pánev vymažte olejem a nalijte do ní vodu, přibližně 8 cm na výšku. Vodu osolte, přilijte do ní lžíci octa a přiveďte k varu. Vařte ji na mírném plamenu, aby jen zlehka bublala. Do vody opatrně rozklepněte vejce. Použít můžete i naběračku nebo talířek, ze kterého necháte rozklepnuté vejce do vody opatrně sklouznout. Vařte, dokud bílek neztuhne, asi 2–3 minuty. Potom děravou naběračkou vejce vylovte. Na talíř naservírujte horký kopřivový špenát a na něj vejce. V rychlejší variantě můžete vejce přimíchat rovnou do kopřiv na pánvi.

ŘEŘICHOVÝ SALÁT S VAJÍČKY A ŘEDKVIČKAMI

Ingredience na 2 porce: 4 vařená vejce, 2 svazky ředkviček, balení řeřichy, piniové oříšky, olej olivový nebo ořechový, sůl, pepř, případně lžička medu nebo javorového sirupu, 1 lžíce jablečného octa

Postup: Natvrdo uvařená vejce oloupejte a nakrájejte na větší kusy. Očištěnou ředkvičku nakrájejte na plátky a připravte si omytou řeřichu. Na pánev dejte lžíci oleje a na něm orestujte piniové oříšky. Nechte ochladit. Připravte si zálivku ze zchladlého oleje z pražení oříšků, přidejte sůl, pepř a ocet. Zálivku nalijte na salát, ozdobte praženými piniovými oříšky.

Líbí se Vám naše novinky? Více rad můžete dostávat pravidelně do Vašeho e‑mailu.
Potvrďte prosím souhlas se zpracováním osobních údajů. Děkujeme za pochopení.