"Nápověda" jak být v létě ve formě!

Detoxikace a hubnutí
"Nápověda" jak být v létě ve formě!

V hlavních rolích slunce, dovolená, silueta, kterou jste toužila mít, a váš spokojený úsměv...Že to není úplně podle vašeho scénáře? Tak využijte naši "nápovědu". 

To, že zdravé hubnutí spočívá v dlouhodobé změně životního stylu, pro vás není nová informace. Ale jak do tohoto plánu zakomponovat málo času a blížící se sezonu? Navíc tak, aby se efekt dostavil co nejrychleji a napořád? Přestože hubnutí na poslední chvíli není zcela ideální, existuje jednoduchá cesta, která však vyžaduje notnou dávku cílevědomosti. „Spočívá v omezeném příjmu komplexních sacharidů v jídelníčku a zařazení sportovní aktivity,“ říká Mgr. Soňa Lovichová, hlavní výživová poradkyně NATURHOUSE. „Jinými slovy zatnout zuby a vynechat veškeré mlsání v podobě sladkostí; omezit pečivo, zvlášť v odpoledních hodinách, zapomenout na čas na přílohy a nahradit je například zeleninovým pyré nebo zeleninovou přílohou. Zároveň je nutné volit i správné druhy zeleniny. Zejména takovou, která je bohatá na draslík (brokolice, cuketa, chřest) a pomáhá organismu zbavit se nadbytečné tekutiny nebo na antioxidanty (zelí, česnek, listová zelenina), které pomáhají s odbouráním škodlivých látek z těla a tím jej čistí. Opomenout nelze ani druhy bohaté na vitamin C, jenž restartuje metabolismus a přispěje k správným metabolickým funkcím,“ dodává.

BLACK LIST
vodaDůležité je nezapomínat ani na správný poměr bílkovin ve stravě, to znamená třikrát denně přijímat jak živočišné, tak rostlinné bílkoviny. Ráno si tedy dejte například nízkotučný tvaroh, v poledne maso nebo luštěniny a k večeři vaječné bílky. Neméně důležitý je dostatečný pitný režim. Zakázaný přístup mají káva, sladké limonády a samozřejmě alkoholické nápoje. „Alkohol organismus zatěžuje toxiny, zavodňuje a obsahuje spoustu sacharidů Není vhodný, pokud chcete rychle zhubnout,“ říká poradkyně. Čistá voda je pramenem života, proto sáhněte hlavně po ní, a volte takovou, která neobsahuje přidané bublinky, které nadýmají, dochucovadla a sladidla. Jenže co když vám samotná voda nechutná? „Pakliže nejste schopni vypít čistou vodu, lze si ji ochutit citrónem nebo pomerančem, v létě mátou nebo okurkou,“ radí dále Mgr. Soňa Lovichová. „Pijte bylinkové nebo ovocné čaje, v horkém počasí z nich vyrobte ledový čaj, a výborné osvěžení je na světě. Boom zažívá tzv. smoothie, což je vynikající způsob, jak dodat tělu rychlou energii a vitaminy. Dbejte však na poměr ovoce a zeleniny – ovoce je sladší, tudíž je vhodné jej míchat se zeleninou.“

NE KILA, ALE CENTIMETRY
metrWHO (Světová zdravotnická organizace) doporučuje redukci hmotnosti okolo 1 kilogramu týdně a tímto pravidlem se řídí i odborníci v NATURHOUSE. „Redukce hmotnosti je velmi individuální a záleží na tom, co u hubnutí děláte. Vždy radím, aby se klienti nedívali na váhu, ale na to, jak se jim mění postava. Ideální úbytek je 0,5 až 1 kg za týden, což je takové zdravé hubnutí, aby se kůže měla čas stáhnout, nevznikaly psychické výkyvy a výkyvy energie,“ vysvětluje výživová poradkyně. „Záleží i na stylu života. Pokud hubnete a najednou začnete sportovat, bude docházet k nárůstu svalové hmoty a úbytek na váze nebude tak velký. Na druhou stranu se vám ale bude formovat postava a poznáte to na centimetrech.“ Všeobecně platí, že zdravé hubnutí představuje maximálně pět kilogramů za měsíc.

AŽ MOC „STARÁ“
A nevymlouvejte se na věk. I po padesátce můžete mít skvělou postavu a hubnutí je stejně složité jako ve třiceti. Ostatně jeden z příběhů našich klientek je toho důkazem. „Mezi mými klientkami je nejedna sedmdesátiletá seniorka, která je na tom lépe než dvacetiletá studentka. Je sice pravda, že způsob hubnutí se s věkem liší, ale spíše zohledněním zdravotního stavu, pracovních možností
a aktivit. Když to vezmeme reálně: ve 20 chceme vytouženou postavu a největší problém bude naučit se vařit. Ve 30 bude problém, jak skloubit vaření pro sebe s vařením pro rodinu. A v 50, jak se stravovat, abych se zbavila té které nemoci. Základ je ale vždy stejný – jíst pravidelně a vyváženě,“ shrnuje výživová poradkyně.

JEN TO NEJ
Povedlo se vám vyrýsovat postavu, ale na dovolené přicházejí další lákadla? Díky stolům přetékajícím pochoutkami na dovolené je možné vysněné figuře zamávat na rozloučenou. Nebo to tak být nemusí... „Nejlepší doporučení je nemít velké oči zeleninaa nepřejídat se. Jezte pravidelně po menších porcích, vyváženě, spolu s dostatečným pitným režimem, a úspěch je zaručen. Široké nabídce pokrmů na dovolené bych se nebála. Naopak máte alespoň spoustu možností k výběru. Takže vybírejte, co je pro vás nejlepší,“ radí Mgr. Soňa Lovichová. Největšího efektu dosáhnete, pokud se budete držet pravidel správného stravování i poté, co plavky odložíte k zimnímu spánku. Změnit celkově životní styl a životosprávu je náročné a vyžaduje to trpělivost a pevnou vůli, ale odměnou vám bude krásná postava, spousta energie, sebevědomí a zdravější tělo. „Sama jsem redukcí váhy prošla. Naučila jsem se, kdy co jíst, a i když občas na dovolené nebo u babiččina koláče zapomenu na ‚správné vychování’, vím, jak se stravovat a že si váhu umím udržet,“ říká Mgr. Soňa Lovichová.

ZRYCHLEME TO
Pokud si osvojíte nový stravovací režim, máte ze 70 % vyhráno. Chcete-li hubnutí urychlit, s dalšími 30 % vám pomůže pohyb. Začněte zlehka, klidně, nenáročnými aktivitami. Často sport ani nemusí bolet. Stačí, když přestanete používat výtah, začnete vystupovat o dvě zastávky dřív před domem a zbytek dojdete a celkově budete využívat hezkého počasí. Vyzkoušet můžete i různé cvičební programy
na doma.

KDYŽ NA LETNÍ PŘÍPRAVU NECHCETE BÝT SAMI
Kontaktujte nejbližší pobočku a zeptejte se našich výživových poradců, jak vám mohou pomoci v oblasti zdravého stravování a získání či udržení správné váhy. Vyberte si tu nejbližší pobočku.

připravily: Jana Uhlířová a Jana Tobrmanová Čiháková ve spolupráci s Mgr. Soňou Lovichovou, hlavní výživovou poradkyní NATURHOUSE. Vyšlo v časopise Peso Perfecto.

Líbí se Vám naše novinky? Více rad můžete dostávat pravidelně do Vašeho e‑mailu.
Potvrďte prosím souhlas se zpracováním osobních údajů. Děkujeme za pochopení.