Proč nehubnu?

Detoxikace a hubnutí
Proč nehubnu?

Také jste si už někdy položili tuhle otázku? Jestli ano, podívejte se na soupis těch nejčastějších příčin, které to nejspíše mohou mít na svědomí a jak na ně vyzrát.

1) Špatně sestavený jídelníček
Pokud chcete, aby váha klesla, musíte se dostat do kalorického deficitu. To znamená, že musíte sníst méně kalorií než obvykle. Zjistěte svůj bazální metabolismus a hlídejte příjem a výdej (navštivte ideálně některou výživovou poradnu Naturhouse, kde vám bazální metabolismus změří).

Tělo musí spálit více kalorií, než zkonzumujete, to je jasné. Ale pozor! Samotné cvičení na hubnutí nestačí. Nejefektivnější je kombinace nižšího příjmu kalorií a vyšší pohybové aktivity. Je prokázáno, že snížení hmotnosti bez dodatečné změny jídelníčku je u většiny lidí nepravděpodobné.

Další důležitou složkou správného hubnutí je hlídat dostatek vitamínů. Jakmile jich tělu nedáte dostatek, spustíte obranné funkce organismu. Tělo nebude fungovat, jak má a začne dělat zásoby. 

2) Jíme zdravé potraviny v nadměrném množství nebo jídelníček není pestrý
Zdravě neznamená vždy dietně.  Například ořechy, celozrnné těstoviny, vysokoprocentní čokoláda, semínka, olivový olej – obsahují mnoho tuků – sice zdravých, ale pořád tuků.

Pestrá a vyvážená strava je základ a cesta k zdravému hubnutí. Velký deficit tuků nebo sacharidů je nebezpečný, neboť chybějící makroživiny narušují fungování organismu.

Svou roli hraje i mysl. Třeba vám přijde poučka „na jídlo je potřeba klid“ banální, ale jíst ve shonu znamená následně hlad a dojídání se. Na jídlo se vždy soustřeďte.  Je potřeba jíst vědomě a ani uzobávání není v pořádku. Mozek nezaznamená, že jste postupně ochutnali celou porci jídla.

3) Špatně měřený pokrok
Je normální praxí, že i když jste změnili jídelníček a přidali pohyb, váha se stále nehýbe. Hmotnost může kolísat i o několik kilogramů. To závisí nejen na stravě, ale například i na věku, spánku, hydrataci, hormonálním stavu, svalové hmotě atd. Pomůže vám obyčejný krejčovský metr. Změřte si hrudník, pas, boky, paže, stehna a čísla zapisujte. Popřípadě si udělejte fotografie postavy na tmavém pozadí a sledujte pokrok.

4) Špatně spočítané kalorie
Dělejte si záznam snědených kalorií. Alespoň prvních 14 dní, než si vše zažijete. Použijte kuchyňskou váhu a porce neodhadujte od oka. A dávejte pozor i na rozdíly v hodnotách mezi jídlem v syrovém a vařeném stavu.

5) Nedostatečný příjem bílkovin

Bílkoviny jsou dobré nejen pro růst a obnovu buněk. Navíc, a to obzvlášť při dietě, jsou schopny chránit svaly před rozpadem. Bílkoviny tvoří nejvíce sytou složku stavy. Nejlépe zaženou hlad a pomohou od mlsání. Při trávení bílkovin také spálí tělo nejvíce kalorií ze všech živin (sacharidů 5-10 %, tuků 0-3 %, bílkovin 20-30 %). Doporučený příjem bílkovin = 0,8g na 1 kg tělesné hmotnosti = minimum pro lidi se sedavým zaměstnáním (aktivní lidé 1,2 – 2,2 g/kg). Zdrojem bílkovin je maso, vajíčka, rostlinné alternativy, ryby, luštěniny, mléčné výrobky.

6) Víkendy + výčitky
Nedostavují se výsledky takové, jaké by si člověk přál a dojde na hříchy. Nejhorší jsou výčitky. Nic takového. Odpusťte si a pokračujte dál. Vynechání jídel, což mnozí po hříchu praktikují, není řešení. Prostě prohřešek započítejte do jídelníčku a myslete jen na to, že když už hřešíte, tak s rozumem.

Myšlenky na selhání vyměňte za úspěchy, kterých jste dosáhli. Soustřeďte se na silné stránky a zdůrazněte, že si musíte vážit sebe sama.

Ještě nemáte dost? Příčin, které ovlivňují naše hubnutí, tělo i psychiku je nespočetně. Vyplatí se je ale znát, abychom řešili příčinu a ne jen důsledek.

7) Nedostatečná aktivita
Aby člověk hubl, doporučuje se 225 – 420 minut fyzické aktivity střední intenzity týdně = cca 1 hodina denně – PRAVIDELNĚ.

Aerobní cvičení – vytrvalostní – podporuje cirkulaci kyslíku v krvi – běh, kolo; má nižší intenzitu, proto ho dokážete dělat déle, a tak spálíte více kalorií.

Anaerobní cvičení – intenzivní, výbušné – spotřeba kyslíku je vyšší než jeho přísun a tělo je poháněno energií uloženou ve svalech; znamená vysoké zatížení, čímž se tělo dostává do stresu. Přitom zvyšuje hladinu stresového hormonu (tělo je vyvedeno z normálního stavu) a posléze nastává klidový stav, který se projevuje zvýšeným energickým výdejem ještě několik hodin po zátěži

Pro hubnutí je nejlepší kombinace obou.

8) Nedostatek přirozeného pohybu nebo nesprávně zvolená pohybová aktivita
Pohyb zrychluje metabolismus a spaluje tuky. Pokud se rozhodnete hubnout bez pohybu, zhubnete nejspíš vodu a svaly. Aktivita znamená všechny spálené kalorie z běžných každodenních aktivit – choďte pěšky, noste nákup, vyběhněte schody do bytu, domácí práce … a další spálené kalorie.

Sice lepší nějaká pohybová aktivita než žádná – ale aktivita, při které spalujete tuky, musí být pravidelná a dostatečně intenzivní.

9) Příliš cvičení
Ani tudy cesta nevede. Tělo nemá čas na regeneraci a doplnění energie. Dostává se do stresu, začne chránit životně důležité orgány a energii šetřit a ukládat ve formě zásob.

10) Špatný spánek
Absence spánku má vliv na hormony (leptin, grelin, testosteron). Při nedostatku spánku se snižuje hladina leptinu, který říká tělu, že hladoví. Při nedostatku spánku stoupá hladina grelinu a přidává se další faktor, který tělu říká, že hladoví. Snižuje se i hladina testosteronu, který ovlivňuje nabírání svalů. Tyto hormony podporují ukládání do tukových zásob. Zpomaluje se metabolismus, nemáme energii a dostatečnou regeneraci.

11) Zdravotní potíže
I některé zdravotní problémy mohou vést k přibírání na váze: snížená fce ŠŽ, hormonální nerovnováha, nevhodná antikoncepce, poruchy spánku, některé druhy léků (např. antidepresiva), chronický stres nebo špatné trávení, narušená makrobiotika. Poraďte se s lékařem a pak navštivte odbornou výživovou poradnu Naturhouse.

12) Stres
Dlouhodobý stres uvolňuje hormon kortizol, který ovlivňuje řadu procesů v těle. Mimo jiné zvyšuje pocit úzkosti, smutku z chronického stresu a způsobuje zajídání negativních emocí. To následně oslabuje imunitu, zvyšuje krevní tlak, či vede k rostoucí oblasti břicha.

Výjimkou jsou lidé, kteří při stresu trpí neschopností příjmu potravy a hubnou. Ne natrvalo – jojo efekt se dostaví takřka vždy.

Při stresu organismus není schopen zdravě redukovat tukové zásoby, zpomaluje metabolismus a zadržuje více vody v těle

Pomocníkem mohou být bylinky, tzv. adaptogeny – ženšen, bazalka, chřest, kustovnice, lékořice, kurkuma, hlíva, arónie, aloe vera, borůvky … s vitamíny a minerály zinek, vitamin C, hořčík, B-komplex.

13) Podpora okolí
Rodina, přátelé, kolegové si dělají legraci ze zdravého stravování? HUBNETE PRO SEBE! Myslete na to. Jejich komentáře se snažte vytěsnit anebo jim prostě vysvětlete proč to děláte. Nebojte se odmítnout nezdravé jídlo, které vám na oslavě nabízejí, držte se své motivace a sledujte svůj pokrok. Pomoci vám vždy mohou i příběhy lidí, kteří už to dokázali.

14) Demotivující kolísání váhy
Příčiny:

  1. vážení před a po jídle – važte se vždy za stejných podmínek – každé jídlo něco váží
  2. obsah střev – važte se vždy za tejných podmínek – po toaletě a myslete na vlákninu – jídlo bohaté na vlákninu a vodu je zpracováno a vyloučeno rychleji
  3. převaha sacharidů – sacharidy si tělo ukládá do zásob (glykogen) – každý uložený gram glykogenu na sebe váže cca 3 gramy vody
  4. sůl – více soli ve stravě znamená větší množství zadržované tělesné vody (max 5 g soli/den)- sůl i cukr na sebe váží vodu a tím ji tělo zadržuje – příčinou ale může být i konzumace kyselinotvorných potravin. Při ní se spojují minerály s kyselinami a vytvářejí chemické sloučeniny zvaně soli. Ty se ukládají do mezibuněčných prostor a váží na sebe vodu. Zadržování vody mohou podporovat i chemické látky v potravinách – konzervanty, zvýrazňovače barvy a chuti.
  5. nepravidelný pitný režim – i několik skleniček navíc, než je zvykem, způsobí mírný nárůst hmotnosti – anebo opak nedostatečný pitný režim – optimální jemně žlutá barva moči
  6. alkohol a pochutiny s ním spojené – alkohol = kalorie
  7. light potraviny – přidávají se do nich zahušťovadla (škroby= sacharidy), zvýrazňovače chuti a další chemické látky
  8. menstruace – 1-3,5kg výkyv
  9. podlaha – vážení na několika místech může mít jiný výsledek

Rady na závěr:

  • važte se 1x týdně
  • sledujte obvody a oblečení
  • zapište si pokrok a pochvalte se
  • udělejte si fotku
  • sledujte svalovou hmotu – kilo tuku je objemnější než kilo svalů
  • na váze nezáleží

Klíčem úspěchu je komplexní strava, která se stane součástí vašeho života. Nevzdávejte to. Každý problém má řešení. Najděte cestu, která bude udržitelná a zdravá. A uvědomte si, že měníte životní styl – nejen, že hubnete. A zrychlit metabolismus nějakou dobu trvá, i když ne

Chce to vytrvalost, píli a odhodlání.

Proto, abyste na hubnutí nebyli sami a neztratili se v záplavě informací, jsou tu výživové poradny Naturhouse. Podpora zkušené výživové poradkyně může být totiž právě tím rozdílem, jestli budete jen dokola hubnout, nebo opravdu trvale zhubnete.

Domluvte si konzultaci s výživovou poradkyní: najděte si svou pobočku

Líbí se Vám naše novinky? Více rad můžete dostávat pravidelně do Vašeho e‑mailu.
Potvrďte prosím souhlas se zpracováním osobních údajů. Děkujeme za pochopení.