Přestat kouřit a nepřibrat?

Detoxikace a hubnutí
Přestat kouřit a nepřibrat?

Fakt, že s típnutím poslední cigarety se celkem běžně přibírá na váze, některé kuřáky, kteří navíc už s nějakou nadváhou bojují, od zanechání kouření často odrazuje. Zdraví však rozhodně velí cigarety odložit. Přírůstek na váze překvapí především nepřipravené, kteří doufají, že to nějak zvládnou. Pokud dokážete odložit cigarety, pak jste bojovník. Jako bojovník ale potřebujete další strategický plán, jak se zpomalením metabolismu dříve zrychlovaného nikotinem zatočit. Pokud se nestanete stratégem, zřejmě nevyhrajete celou bitvu. Pamatujme, že típnutá cigareta neznamená odložení našeho sklonu k závislostem, a tak nezřídka závislost na nikotinu nahradíme závislostí na jídle...

Začít můžete tím, že si naplánujete více pohybu a tento plán začnete uskutečňovat již v době, kdy se snažíte cigarety omezovat. Pohyb totiž snižuje chuť na různé neřesti, ke kterým patří i cigarety a jídlo. Pomůže vám snížit nutkavý pocit, že hned teď si potřebujete zapálit nebo něco sníst. Dále sám o sobě začne zvyšovat váš energetický výdej, který pomůže udržení váhy po zanechání kouření. Obecně budeme potřebovat někde ušetřit asi 850 kJ (202 kcal), o které nám nikotin metabolismus zrychloval. Může to být třeba hodina rychlé chůze denně.

Předplaťte si magazín PESO PERFECTO! NATURHOUSE

Stejně tak to může být i energetická úspora, kterou hledáme v přijaté stravě. Pokud jste spokojeným strávníkem české kuchyně, nemuselo by to být tak obtížné. Místo salámu budeme vyhledávat libovější šunku, místo zrajících sýrů zkusíme méně tučné verze čerstvých sýrů, hranolky směníme za vařený brambor, nebo dokonce kočičák (brambory s kysaným zelím) s nižším podílem tuku. Revizi také můžeme udělat u zkonzumovaných sladkostí, limonád, piva, vína a dalšího alkoholu. Káva a cigareta nebo káva se sladkým jsou typickými spouštěči, tak zauvažujeme třeba o výměně kávy za čaj. V každém případě se jedná o zdravější verzi kofeinu.

Spouštěčů, které vedou k zapálení cigarety nebo konzumaci nevhodného jídla, které ohrožuje vaši váhu, však může být mnohem více a jako kandidát na stratéga je potřeba vyhodnotit, kde se nachází největší slabiny vašeho denního režimu. Revizi někdy dokonce musíme udělat i mezi kamarády a přidržujeme se známého hesla, vrána k vráně sedá, rovný rovného si hledá“ – takže preferujeme kamarády, kteří nekouří, zdravě či lépe jedí, nebo nám alespoň naše nová odhodlání setrvale nebojkotují. Sociální skupiny mají na to, jak nakonec vypadáme, zda jsme štíhlí, či obézní, kouříme nebo pijeme alkohol, zásadní vliv. A to takový, že směle tyto nešvary můžeme prohlásit za infekční a nakažlivé choroby.

Klíčové pro udržení hmotnosti bude dodržování jídelního režimu. Vynechávání jídel bylo s cigaretou mnohem snazší a pomohlo vám s redukcí energetického příjmu. Bez cigarety však vynechávání jídel odpovědí být nemusí, a naopak může vést k tloustnutí. Své o tom vědí mnozí dietáři, kteří se snaží redukovat váhu hladověním. To je cesta, která opravdu nefunguje. Pravděpodobně budete tápat, jak by váš jídelní režim měl vypadat. Pokud máte pocit, že cesta za dosažením vašeho cíle se komplikuje, neváhejte se svěřit odborníkům.

S postupným omezováním cigaret a jejich vysazením vám pomůže česká aplikace Adiquit, kterou si můžete pořídit s 50% slevou, pokud racionálně usoudíte, že vedení a poradenství v oblasti svého jídelníčku a jeho úpravy svěříte odborníkům v Naturhouse. Zde vás naučíme pravidelně, lehce a zdravě jíst – a to tak, aby se vaše váha po vysazení nikotinu ustálila, nebo aby se vám dokonce podařilo váhu redukovat. Podpůrné produkty na bázi bylin, ovoce a zeleniny napomohou procesu detoxikace těla, který je po kouření potřebný, a podpoří regeneraci organismu. S doporučeným středomořským jídelníčkem vás co nejdříve společně dostaneme do formy.

Líbí se Vám naše novinky? Více rad můžete dostávat pravidelně do Vašeho e‑mailu.
Potvrďte prosím souhlas se zpracováním osobních údajů. Děkujeme za pochopení.