Posilte se citrony

Detoxikace a hubnutí
Trendy ve výživě
Posilte se citrony

Připravila výživová poradkyně NATURHOUSE 
Mgr. Štěpánka Kutišová

Je jen jeden jediný lékař, který si dělá starosti, když vyslovím spojení voda s citronem: - totiž můj zubař. Obává se, že kyselost tohoto životodárného roztoku narušuje moji zubní sklovinu. Ujišťuji ho však, že si alespoň půl hodiny před její konzumací či půl hodiny po ní zuby nečistím, což ho zpravidla uklidní. Spojení druhé, tedy životodárný roztok, není přehnané. Filtrace vody energetický náboj pro život nezbytné tekutiny zpravidla docela umlčí, a tak byť i jen pár kapek čerstvé citronové, limetkové či pomerančové šťávy, které obsahují biodostupné stopové prvky a flavonoidy, ji znovu oživí.

CITRONEM K DETOXIKACI
citrón
Proč se stalo její popíjení, zvláště po ránu, tolik populární? Detoxikační orgány, zvláště játra, největší díl práce vykonají převážně v noci, kdy nejsou vyrušovány konzumací stravy. Toxiny jsou po ránu připraveny k vyloučení, ovšem tomuto procesu je nutno pomoci poctivým pitným režimem. Aktivní ingredience citronu povzbuzují vyloučení těchto látek z tlustého střeva Samy o sobě však játra pročistí, také ledviny, slezinu a žlučník. Odstraňují mnoho toxických látek, které se do organismu dostanou z umělých hmot, syntetických chemikálií, radiace a nezdravého jídla. Konzumaci citronu spolu s konzumací masa, zvláště hovězího, doporučoval již známý český léčitel František Ferda. Uváděl, že citron uvolňuje v mase obsaženou močovinu.

ZÁSADITÉ PROSTŘEDÍ S CITRONEM

I když má citronová šťáva kyselou chuť, ve skutečnosti zásadním způsobem přispívá k vyrovnání převahy kyselinotvorné stravy a alkalizuje krev, buňky, lymfu, orgány a tkáně. Tento jev je možný spojením velice dobře vstřebatelného vitamínu C spolu s biodostupným vápníkem a fytochemikáliemi, které se nazývají limonoidy. Limonoidy spojí reakci vitamínu C a vápníku a zvyšují jejich biodostupnost a tak se v těle vytváří zásadité prostředí, které zabraňuje tvorbě téměř všech druhů rakoviny. Protože limonoidy mají schopnost udržet se dlouho v krevním řečišti, vědci doufají, že budou pro zastavení množení rakovinných buněk vhodnější než jakékoli jiné živiny (např, fenoly v zeleném čaji se v krevním řečišti udrží jednu až šest hodin).

PROTINÁDOROVÉ ÚČINKY CITRONU

Laboratorní testy také zjistily, že citrusy bojují s rakovinou ústní dutiny, kůže, prsu, žaludku a tlustého střeva a také s neroblastony, které se vyskytují zvláště u dětí. Kromě brusinek prokázal citron nejvyšší účinnost při ničení rakovinných buněk jater při pokusech in vitro. Není to však pouze rakovina, co sužuje civilizovanou populaci. Stárnoucí populace je také často postižena bolestivými problémy s klouby v podobě zánětlivé polyartritidy. Vědecké výzkumy ukazují, že lidé s nejnižší konzumací potravin bohatých na vitamín C měli třikrát vyšší pravděpodobnost výskytu artritidy. Strava na vitamín C bohatá poskytuje ochranu před tímto zánětlivým onemocněním.

CITRON A ŠTĚSTÍ
citrón Velice dobře vstřebatelný vitamín C v citronu není jen takovým „ledajakým“ obyčejným vitamínem. Sám o sobě je totiž velmi silnou vzpruhou pro celý tělesný systém. V moderní době plné stresu je zásadní živinou pro podporu nadledvinek a dalších žláz s vnitřní sekrecí. Je důležitý pro tvorbu pohlavních i stresových hormonů. Pouze s dostatečným příjmem vitamínu C může dojít k tvorbě hormonů euforie a štěstí noradrenalinu a betaendorfinu. Je vysoce pravděpodobné, že toto je jeden z mechanismů, který stojí za výsledky výzkumu zmiňovaného známým psychiatrem dr. Danielem Amenem. Zjistilo se, že strava s velmi bohatým příjmem ovoce a zeleniny přímo souvisí s pocity spokojenosti či dokonce štěstí. Nejšťastnější se cítili lidé, kteří konzumovali osm porcí ovoce a zeleniny denně. Tyto libé pocity se snižovaly úměrně se snížením porcí stravy s vysokým podílem vitamínu C (tedy ovoce a zeleniny).

KURDĚJE DŘÍVE I DNES

Koneckonců o tom, jak vitamín C v citronech a kysaném zelí zachránil zámořské mořeplavce před kurdějemi, píší učebnice historie. Mýlili bychom se však, kdybychom si mysleli, že jde již o historickou kapitolu. Protože značná část lidstva je živa ze stravy průmyslově zpracované, a tedy chudé na živiny včetně vitamínu C, tak se s novými případy kurdějí můžeme setkat i dnes a zdokumentovány jsou například v Austrálii či Velké Británii.

CITRON PRO SILNOU IMUNITU
imunitaBioflavonoidy v citronech navíc výrazně stimulují imunitní systém, a to samozřejmě kromě vysoce účinné posily imunity samotným vitamínem C. Redukují také zánětlivé reakce v těle. Když nás v zimním období doběhne chřipka či nachlazení, asi obyčejně si všichni vzpomeneme na čaj s citronem a medem. Ani toto spojení není náhodné. Samotný čaj má antivirovou aktivitu, citron výrazně posílí imunitu a med má mnoho fytochemikálií, které celý proces uzdravení zásadně podpoří. V případě bronchitidy, chřipky či zápalu plic je citron jednou z potravin, které nejúčinněji odstraňuje hleny.

Mysleme na to tedy především v období zimního chladu a obrňme se s pomocí citronu před nachlazením i špatnou náladou!

CITRONY HLEDEJTE V KÚŘE FLUICIR I INMUNAT

inmunatMysleme na to tedy v období nastupujícího podzimního chladu a obrňme se s pomocí citronu před nachlazením i špatnou náladou! Nebude pro nás překvapením, že koncentrát citronové šťávy patří k základním ingrediencím kúry na posílení imunity Inmunat. Kombinace se silnými chřestovými výtažky a houbičkami shitake se snoubí v harmonii posilující naši imunitní obranu. Citrusové flavonoidy pocházející z extraktu z citronové kúry potom cílí na odolnou, pevnou a pružnou srdečně-cévní soustavu a s dalším komplexem účinných složek ji najdete v mimořádně oblíbené kúře Fluicir.

U nás v Naturhouse Vám nejen poradíme, jak na hubnutí, ale získáte u nás i spoustu receptů na jednoduchou přípravu skvělých jídel. Není na co čekat, co myslíte? Podpořte své zdraví pomocí NATURHOUSE.

Líbí se Vám naše novinky? Více rad můžete dostávat pravidelně do Vašeho e‑mailu.
Potvrďte prosím souhlas se zpracováním osobních údajů. Děkujeme za pochopení.