Podzimní dýňové menu

Trendy ve výživě
Sezónní recepty
Podzimní dýňové menu

Dýně patří mezi nejčastěji pěstovanou zeleninu na českých zahrádkách a pozdní léto i časný podzim vytváří hojnost plodů různých tvarů i barev. Byly jedněmi z mnoha darů Nového světa starému kontinentu, protože patřily k základním plodinám pěstovaným domorodým obyvatelstvem. Kuchyni předkolumbovské Ameriky kralovaly již před 7500 lety.

Dýně vyniká mimořádným obsahem vlákniny, prospívá trávení každým coulem, čistí střeva, snižuje množství žlučových sloučenin a tukových emulzí, usnadňuje tak práci játrům i slinivce. Pouhý půl šálek vařené dýně obsahuje zhruba 5 g vlákniny. Báječně se také hodí k prevenci nadváhy či obezity, neboť zvyšuje pocit sytosti, odvádí tuky, vodu a je skvělou náhradou například bramborové kaše. Dýně či tykve se doporučují i při chorobách srdce a oběhového systému, ledvin, při zácpách, žlučníkových či jaterních chorobách, močových kamenech, jsou vhodné při ateroskleróze a revmatismu.

Dýně je mimořádným zdrojem karotenoidů. Karotenoidy se koncentrují v mnoha tkáních, kde nás chrání před volnými radikály, regulují imunitu, posilují mezibuněčnou komunikaci, chrání pokožku a oči, snižují riziko katarakty a makulární degenerace, snižují riziko srdečních chorob a různých druhů rakoviny. Karotenoidy v dýni na sebe působí vzájemně synergicky a obsah fytosterolů a omega-3 nenasycených mastných kyselin v semínkách jen umocňují celkově velký účinek této plodiny na lidské zdraví, dlouhověkost a vitalitu.

Špagetová dýně

Suroviny na 4 porce: 2 špagetové dýně, 1 kg rajčat, 2 červené papriky, česnek, cibule, 1 lilek, vývar DIETESSE.3, čerstvá bazalka, oregano, sýr do 20 % tuku, olivový olej, sůl, pepř

Postup: Dýně rozpulte, pokapejte olivovým olejem a pečte na 200 °C řezem dolů asi 45 minut, dokud nezměkne. Upečené dýně vidličkou naškrábejte na špagety. Během pečení dýní si připravte omáčku. Cibuli a česnek nakrájejte nadrobno a orestujte na olivovém oleji. Přidejte nakrájené papriky, lilek, rajčata a ochuťte kořením a bylinkami a duste pod pokličkou doměkka, aby zelenina pustila šťávu. Hotovou omáčku můžete rozmixovat, a servírovat na vydlabané dýně a ozdobit strouhaným sýrem do 20 % tuku.

Video recept s přípravou pro vás máme zde.

Dýňový salát

Suroviny: 1x dýně hokaido cca 0,5 kg, 2 červené cibule střední, cherry rajčátka, třešničky mozzarelly, dýňová semínka, směs salátů: polníček, ledový salat, čekanka

Zálivka: olivový olej, dýňový olej, med nebo javorový sirup

Postup: Dýni a cibule nakrájejte na měsíčky, dejte je péct do trouby na cca 15 minut na 200 °C do změknutí. Připravte si zálivku na salát. Smíchejte olivový olej, dýňový olej a med nebo javorový sirup ve stejném poměru, množství zvolte podle množství zeleniny. Do mísy dejte směs salátů, cherry rajčata pokrájená na poloviny, třešničky mozzarelly, přidejte opečenou dýni a cibuli a dochuťte zálivkou a ozdobte dýňovými semínky.

Na recept i s komentářem výživové poradkyně se podívejte zde.

Dýňové lívanečky

Suroviny: 1x menší dýně hokkaido cca 0,5 kg, 3–4 vejce, mletá skořice, med nebo datlový sirup dle chuti, na ozdobu bílý jogurt do 3 % tuku, kakao APINAT, ovoce na ozdobení

Postup: Dýni vydlabejte a nakrájejte na kostičky (nemusíte loupat), které povařte ve vodě doměkka. Sceďte vodu a rozmixujte do hladka. Přidejte vajíčka, ochuťte skořicí a doslaďte medem nebo datlovým sirupem. Důkladně promíchejte, aby vzniklo husté těsto. Na pánvi s nepřilnavým povrchem rozpusťte trochu kokosového oleje, na kterém budete smažit malé lívanečky. Hotové lívanečky můžete ozdobit bílým jogurtem smíchaným s kakaem APINAT nebo marmeládou DIETESSE.3 a čerstvým ovocem.

Jak na to, se podívejte na našem videu.

Dýňový cheesecake

Suroviny: 200 g máslových sušenek FIBROKI, 600 g dýně (1/2 dýně), 50 g másla, 2 vejce, 200 g třtinového cukru, 250 g tvarohu, 250 g ricotty, lžička skořice, lžička zázvoru

Postup: Dýni uvařte, rozmixujte, sceďte vodu a nechejte vychladnout. Na dno dortové formy nasypte nadrcené sušenky FIBROKI promíchané s máslem a dejte zapéct na cca 8 minut při 150 °C. V misce smíchejte vejce s cukrem, ricottou a tvarohem, ochuťte skořicí a zázvorem a postupně přidávejte vychladlou dýni. Směs nalijte na vychladlé sušenky a dejte zpět do trouby. Pečeme cca 1 hodinu na 160 °C. Po upečení dejte vychladit do ledničky.

Recept si můžete zobrazit i na videu.

Dýňový pudink amerických osadníků

Ingredience: ¼ šálku kokosového cukru nebo lžíce kokosového cukru a lžička sladidla PECVA, 1 lžička skořice, ½ lžičky soli, ¼ lžičky mletého zázvoru, ¼ lžičky mletého hřebíčku, 2 velká vejce, asi polovina středně velké dýně, vydlabaná, u jiného druhu než je hokkaido dýně také oloupaná, alternativní mléko (kokosové, mandlové) asi 250–350 ml

Postup: Dýni nakrájejte na kousky a vařte asi 20 minut v mírně osolené vodě. Vyjměte. Po mírném zchladnutí rozmixujte s pomocí alternativního mléka. Mezitím v menší misce smíchejte kokosový cukr, skořici a další koření. Ve větší míse rozmíchejte vejce, vmíchejte dýňové pyré a směs kořeněného cukru. Směs podle potřeby nařeďte  mlékem. Nalijte do pekáčku a v troubě pečte při 175 °C přibližně 40 minut. Střed pokrmu by měl být mírně zvlněný. Nechejte vychladnout a podávejte teplé nebo uložte v chladničce. Dobře chutná jako dezert nebo výživná svačina.

 

Líbí se Vám naše novinky? Více rad můžete dostávat pravidelně do Vašeho e‑mailu.
Potvrďte prosím souhlas se zpracováním osobních údajů. Děkujeme za pochopení.