Nový rok, nová životní výzva

Trendy ve výživě
Nový rok, nová životní výzva

Po období požitkářství přichází doba nových začátků. Stále chodíme zahaleni v kabátech a novoroční předsevzetí vnímáme jako dobrou cestu k tomu, abychom na jaře, potažmo v létě, mohli zářit noví a krásní jako motýli.

Věděli jste, že takřka polovina Čechů si dává novoroční předsevzetí a jedním z nejčastějších záměrů je zhubnout? Nebo že se o redukci váhy pokusilo alespoň jednou v životě 95 % žen? A zároveň každý třetí Čech bojuje s nadváhou, každý pátý trpí obezitou? A že přes svátky přibereme průměrně dva až pět kilogramů?

Dodržet předsevzetí týkající se hubnutí či zhubnutí přitom zvládne jen třetina těch, kteří si tento cíl stanovili. Tajemství úspěchu a tipy k dosažení cíle najdete níže.

Konzultovat novoroční hubnutí

Je leden vhodná doba začít hubnout?

Musíme si uvědomit 2 základní věci, pokud chceme začít pořádně od začátku a dojít úspěšně k cíli:

1. Dáváme se na dlouhou cestu a musíme začít postupnými kroky. V zimě je hubnutí malinko složitější, protože máme přirozeně méně výkonný metabolismus. Nicméně právě proto je to vhodná doba začít pomalu a postupně měnit svůj životní styl.

2. Do jara, než shodíme svršky, zbývají asi 4 měsíce, do léta, než vyrazíme k vodě, asi 6–7 měsíců. Za tu dobu můžeme zhubnout až 18 kg tuku! Pakliže začneme už v lednu, můžeme změny ve stravování a celkově přístupu k životnímu stylu dělat postupně. Žádný extrém není správná cesta.

 

Začněte reálným cílem

Nejdůležitějším důvodem, proč měnit životní styl nebo hubnout, je zdraví. Tato pohnutka ale bohužel není tou nejčastější. Běžnější bývají důvody estetické (stydíme se v plavkách, nevejdeme se do oblečení), citové (nemůžeme najít partnera) nebo prostě nespokojenost se svým tělem. Zásadní je přijmout dlouhodobější taktiku zdravého stravování a vybudovat pevné základy.

Zkuste si napsat pro a proti, ať víte, do čeho jdete:

- Nezadýchám se do schodů x myslím na to, co jím

- Zmenším bolest zad a kloubů x změním jídelníček

- Mohu se lépe oblékat x omezím sladkosti

- Mám více energie x připravuji méně kalorická jídla pro sebe i rodinu

- Zvýším si sebevědomí a kvalitu života x překonám pohodlnost

- Nestydím se v plavkách x zvyšuji pohybovou aktivitu

- Atd.

Pokud chcete rychle nárazově nastartovat metabolismus nebo podpořit metabolismus a odlehčit jídelníček po těžkém prosinci, určitě vyzkoušejte na začátek náš Balíček express https://www.eshop-naturhouse.cz/balicek-express.

 

Hubnoucí proces klientky

Jak vypadají reálné cíle?

Zdravé hubnutí představuje úbytek kilo vaší váhy za týden, potažmo snížení celkové váhy o 10 %. Pokud začneme s cvičením, nesmí nás vyděsit stagnující, či dokonce vyšší číslo na váze. Svaly jsou těžší než tuk! Důležitý je poměr tuků, svalů a vody v těle. Pokud si jednou týdně změříme obvody, nemusíme se stresovat ručičkou na váze.

Na pobočkách Naturhouse vám rádi a zdarma uděláme analýzu těla: https://www.naturhouse-cz.cz/pobocky.

Nezávazná konzultace

Musíme si v první řadě uvědomit, že jde o to, abychom správně jedli, překonali pohodlnost a pravidelně se hýbali. Stačí pár správných kroků na začátek:

1) Začněte jíst pravidelně, 3–5 porcí denně. Snídejte! Vyměňte cukr do čaje za čekankový sirup nebo ořechy za semínka, snažte se nejíst večer u televize a omezte průmyslově zpracované potraviny.

2) Zvyšte příjem zeleniny, upravit ji můžete na tisíc způsobů. Obsahuje řadu vitamínů, zasytí a je ideální přílohou ke každému jídlu. Doporučená dávka zeleniny je minimálně 500 g za den.

3) Hlídejte bílkoviny, které zasytí a obnovují svaly. Jezte libové maso, šunky a alespoň třikrát týdně ryby. Snadno stravitelnou bílkovinou jsou i vajíčka nebo mléčné výrobky jako tvaroh, kefíry, jogurty do 3 % tuku.

4) K pocitu sytosti přispívá i důležitá vláknina. Vedle zeleniny a ovoce zařaďte také celozrnné pečivo a luštěniny.

5) Nastavte si pravidelný pitný režim, pijte vodu nebo bylinné a ovocné čaje. Obecné doporučení zní 30–45 ml/kg.

6) Začněte se hýbat. Nemusíte hned chodit do fitka, začněte každý den zařazovat chůzi (alespoň 30 minut), zkuste jógu nebo pilates, zajděte s partnerem na lekce tance.

7) Alkohol není přítel. Po tuku je největším zdrojem energie, protože se jedná o tekuté kalorie. Alkohol tělo rychleji uloží do tukových zásob.

8) Za dostatečný spánek a odpočinek vám tělo poděkuje. Mají totiž vliv na produkci hormonů, které negativně ovlivňují chutě a hlad.

9) Myslete pozitivně – tentokrát to vyjde. Nehledejte výmluvy, proč to nejde, ale cestu, jak to může jít!

10) Nebojte se říci si o radu. Pokud něco nejde podle vašich představ, zkuste specialistu, který určitě odhalí chyby a pomůže udržet vaši motivaci, tak abyste dosáhli vysněného cíle zdravým způsobem.

Tisíce klientů prošly pobočkami Naturhouse a společně jsme to dokázali: https://www.naturhouse-cz.cz/pribehy

Novoroční recepty na podporu metabolismu

Zelené smoothie

Ingredience: 1 jablko, 2 hrušky, velká hrst mladého špenátu, 2 lžíce chia semínek, 1 lžíce citronové šťávy, 1 stonek řapíkatého celeru

Postup: Chia semínka necháme namočená ve sklenici vody cca 10 minut. Poté je nalijeme do mixéru, přidáme všechny ostatní ingredience a rozmixujeme.

Očistný salát s klíčky

Ingredience: 200 g mrkve, 200 g celeru, 100 g pórku, 50 g cibule nebo šalotky, olivový olej, sůl, třtinový cukr nebo čekankový sirup, vinný ocet, klíčky

Postup: Mrkev a celer nakrájíme na plátky nebo nudličky, spaříme vroucí vodou a necháme vychladnout. Smícháme olej se solí a cukrem (sirupem), přidáme vinný ocet a najemno nakrájenou cibuli. Promícháme s ostatní zeleninou a na závěr dozdobíme spařeným pórkem a klíčky.

Začít hubnout

Líbí se Vám naše novinky? Více rad můžete dostávat pravidelně do Vašeho e‑mailu.
Potvrďte prosím souhlas se zpracováním osobních údajů. Děkujeme za pochopení.