Menopauza

Detoxikace a hubnutí
Menopauza

Připravila výživová poradkyně NATURHOUSE Mgr. Štěpánka Kutišová
Štěpánka Kutišová

Období menopauzy si většina žen i veřejnosti spojuje s potížemi, které ji doprovázejí. Není tedy divu, že se jí ženy obávají. Zmínky o ní se také většinou omezují na výčet rizik a nemocí, které ji mohou doprovázet nebo následovat. Přesto se však najdou autoři, kteří přicházejí s novými a pozitivními pohledy na ni. Zmiňme například známou lékařku Christiane Northrupovou, která v knize Moudrost menopauzy (2012) připomíná, že změnou pohledu a novými postoji, k nimž nás toto období třeba i nepříjemně donutí, můžeme dosáhnout výhledu na dlouhá a zdravá léta, která jsou před námi.

MENOPAUZA NENÍ JENOM O HORMONECH

žena
Nemělo by se však jednat o ojedinělé hlasy. Negativní projevy menopauzy totiž nejsou zcela přirozenou, a tedy nezbytnou součástí tohoto procesu. Ještě 19. století neregistrovalo v lékařských análech u žen přelomového věku žádné zásadní potíže. Tyto přišly až s polovinou století minulého. To by nás mělo vést k myšlence, že nepříjemné doprovodné jevy jako jsou návaly, mdloby, deprese, výkyvy nálad, nespavost apod. nejsou pouze záležitostí poklesu pohlavních hormonů, k nimž u žen docházelo vždy, ale souvisí s jevy moderního věku, které vyvolaly přidružené epidemie potíží se štítnou žlázou, chronického únavového syndromu, fibromyalgie a také dalších autoimunitních a zánětlivých chronických chorob.

TOXICKÉ PROSTŘEDÍ VEDE K ROZVOJI NEPŘÍJEMNÝCH STAVŮ

Počátek padesátých let minulého století je dobou masivního rozšiřování pesticidů jako je DDT, které se používaly nejen na poli, ale také ve městech i v domácnostech. Ostatně stejnou firmou vyráběný herbicid Roundup, u kterého již byly prokázány rakovinotvorné účinky, se podobně bezstarostně používá v současné době. Toxicita prostředí započatá průmyslovou revolucí nabrala vysokých obrátek. Lidé začali být vystavování masivní radiaci nekontrolovaným užíváním rentgenů, například v obuvnictví. Těžké kovy jako je rtuť byly běžnou součástí léků a také výztuží klobouků. Důsledky, kterými byly nepříjemné symptomy a bolestivé stavy v období 40.-50. let věku, se v současné době přelily i do vážných potíží s rozvojem Alzheimerovy, Parkinsonovy choroby, neurologických poruch a dalších, lidstvo sužujících jevů.

OVOCE STABILIZUJE EMOCE, DETOXIKUJE, OMEZUJE STRESOVÉ HORMONY

ovoceNaprosto zásadní pro snížení výskytu těchto jevů je poskytnutí prostoru pro uvolňování nejen běžných zplodin látkové přeměny, ale také hluboce uložených toxinů. Především je to důraz na každodenní konzumaci ovoce a zeleniny, která obsahem fytochemikálií, antioxidantů, nutrientů, vlákniny, vody a také zdravými přírodními cukry umožňuje tělu dobře a zdravě pracovat. Jejich zvýšená konzumace až k osmi porcím denně může přinést řešení pro emocionální výkyvy a rozlady, kterými ženy v tomto období často trpí. Výzkum dává do souvislosti pocity štěstí s množstvím porcí denně zkonzumovaného ovoce a zeleniny. Je to také ovoce a zelenina, které v součinnosti mají ochrannou funkci před nádorovými a srdečně-cévními onemocněními, jež jsou v souvislosti s obdobím menopauzy zmiňovány.

STRAVA STŘEDOMOŘSKÉHO TYPU JE ZÁKLADEM ZDRAVÍ VE VYŠŠÍM VĚKU

Zabývat se detailně svými stravovacími návyky je vkladem nejen pro přechodné menopauzální potíže, ale také garancí zdravého života ve vyšším věku. Vyrovnaná strava středomořského typu pomůže omezit tendenci organismu přibírat na váze, ale také snížit výskyt civilizačních chorob a stabilizovat emocionální systém. Ovoce, zelenina, vláknina, olivový olej, ořechy, semena, luštěniny, celozrnné obilniny, zakysané mléčné výrobky, ryby a méně tučná masa jsou základnou, na které jídelníček postavíme. Strava s nižším podílem tuku podporuje detoxikační procesy a umožňuje organismu využívat přírodních zdrojů cukrů užívaných jako palivo i výživu pro vnitřní orgány, endokrinní soustavu a mozek. Ve vyšším věku také můžeme omezit živočišné bílkoviny a vyhledávat rovněž jejich rostlinné zdroje jako jsou luštěniny, quinoa apod.

KLÍČEM K ŘEŠENÍ NADVÁHY V MENOPAUZE JE SNÍŽENÍ STRESU

spaNadváha a náhlé přibírání na váze je pro ženy v období menopauzy zásadní téma. Někdy ani osvědčené výživové postupy z minulosti nestačí. V této souvislosti musíme věnovat pozornost vyššímu podílu kortizolu a adrenalinu, který v organismu vyrovnává pokles pohlavních hormonů. Na jednu stranu vyvažuje nerovnováhu, na stranu druhou však přispívá k nárůstu tukové tkáně v oblasti pasu či břicha. Tento jev je totiž podpořený další masivní tvorbou těchto hormonů, které vyvolává stres a zátěž, které jsou ženy tzv. sendvičové generace vystaveny. Klíčové pro usnadnění snížení tělesné hmotnosti jsou techniky redukce stresových hormonů, které často ani nejsou dietního charakteru. Mezi opatření dietní patří pravidelná konzumace zdravé stravy a ovocných svačin, která udržuje stabilní hladinu cukru v krvi.  Tím zabráníme dalšímu přílivu adrenalinu a kortizolu, jež musí nevyrovnanou hladinu cukru vyvážit.

RELAXAČNÍ ČINNOSTI POTLAČÍ PŘIBÍRÁNÍ KOLEM PASU

Hubnutí v době menopauzy tak zahrnuje relaxační činnosti, které pomohou přetížené ženě si odpočinout, uleví od stresu, a tak balancují nevyrovnaný hormonální systém. Pro někoho je to hudba, tanec, vana s éterickými oleji a svíčkami, autogenní trénink či pilates, procházky či běh v přírodě, zahradničení, sledování komedií, ale také dechová cvičení, pozorování západu slunce, hvězd, letu ptáků či práce včel, vnímání krásy a vůně květin, zdravé slunění, meditace a dalších, třeba i drobných radostí, které nic nestojí, jen vyžadují trochu nezbytné pozornosti. Náš život však tím velice obohatí.

GRANÁTOVÁ JABLKA PODPORUJÍ PLODNOST

Mezi nejzajímavější přírodní látky, které podpoří vyrovnaný hormonální systém, patří granátové jablko. Zajímavý výzkum sledoval chování a stav laboratorních zvířat, kterým byla uměle navozena menopauza a která byla zároveň živena výtažky z granátového jablka. U skupiny, která dostávala granátové jablko, totiž nedošlo vůbec k výskytu nežádoucích menopauzálních jevů jako je nárůst hmotnosti, otoky apod. a zvířata se chovala tak, jakoby žádnou menopauzou ani neprocházela. My, lidské samičky, určitě nebudeme spoléhat jen na granátová jablka, a vzpomeneme si, že když jsme se živily mnohačetnými druhy ovoce v bájné rajské zahradě Eden, vedlo se nám opravdu blaženě. Pro naši dokonalou spokojenost však můžeme granátová semínka přidávat na dochucení téměř jakéhokoli salátu, který si připravíme. Výtečně však chutná i šťáva z granátového jablka

BYLINY A POTRAVINY PRO MENOPAUZÁLNÍ OBDOBÍ

ovoceMezi ty nejmocnější druhy schopné zvrátit výskyt nepříjemných potíží (pokud jsou doprovázeny adekvátními dietními opatřeními) patří lesní borůvky, jablka, avokáda, okurky, chřest, špenát (syrový), tmavé hrozny, černé fazole, sezamová pasta tahini. Zdravé potraviny doplníme o byliny či jejich výtažky v podobě doplňků stravy. Kopřiva redukuje zánět reproduktivního systému. Šalvěj potlačuje abnormální růst v oblasti děložního hrdla. Divoký čínský jam stabilizuje hladinu estrogenu a progesteronu. Rakytník podporuje vaječníky. Spirulina dodává kritické látky pro výživu endokrinního systému. Ženšen stimuluje nadledvinky. Můžete ho vyzkoušet například v kombinaci s mateří kašičkou v kúře ENERKI.

NATURHOUSE JE I V MENOPAUZE S VÁMI – PRODUKTY PRO VÝŽIVU A VYVÁŽENÍ

ona plus ONA PLUS jsou želatinové kapsle s obsahem pupalkového, brutnákového a rybího oleje s vitamínem E, které usnadňují přechodová období. Pupalka vhodně reguluje menstruační cyklus, rybí oleje vyživují tkáně reprodukčního systému a vitamín E podporuje krevní oběh a posiluje centrální nervový systém. Také věnujte pozornost adekvátní konzumaci VITAMINU D3, který pomáhá stabilizovat rozmnožovací a imunitní systém. MIVINAT MEGA B-100 kapsle poskytuje esenciální živiny reprodukčnímu systému. MIVINAT SILICA 120 obsahuje potřebný hořčík, vápník, křemík a také zinek, který ničí viry a ochraňuje endokrinní soustavu. Všechny produkty zakoupíte na prodejnách NATURHOUSE nebo v našem e-shopu.

Líbí se Vám naše novinky? Více rad můžete dostávat pravidelně do Vašeho e‑mailu.
Potvrďte prosím souhlas se zpracováním osobních údajů. Děkujeme za pochopení.