Lymfatický systém a jeho podpora

Detoxikace a hubnutí
Trendy ve výživě
Lymfatický systém a jeho podpora

Lymfatický systém a jeho podpora 

Štěpánka KUTIŠOVÁ

Lymfa a její blahodárné účinky
I když se o lymfě někdy hovoří jako o chudé krevní příbuzné, v dnešní době více než kdy jindy jsme schopni docenit rozsah její působnosti a značného vlivu na obranu zdraví, které ve skutečnosti má. Je totiž naprosto zásadní páteří imunitního systému a má klíčový vliv v obraně proti infekčním a také nádorovým onemocněním. Naše tělo spoléhá na schopnost lymfatického systému odstraňovat odpad, a to buněčný, stejně jako patogenní, včetně virů, toxinů a bakterií. Nemá však k dispozici pumpu podobnou srdci, která by tekutinu rovnoměrně rozváděla tělem. Je závislá na našem pohybu a kontrakci svalů, které ji rozhýbávají.

Co je to lymfatický systém
Lymfatický systém je síť tkání a orgánů, která pomáhá tělu zbavit se toxinů, buněčného odpadu a dalšího nežádoucího materiálu. Prvořadou funkcí lymfatického systému je transportovat  lymfu, tekutinu, která obsahuje bílé krvinky, buňky bojující s infekcemi, napříč tělem. Pomáhá odvádět také přebytečnou tekutinu z tělesných tkání. Usnadňuje vstřebávání tuků a v tuku rozpustných živin v trávicím traktu. Součástí lymfatického systému je brzlík, slezina, kostní dřeň, více než 600 lymfatických uzlin a mandle. Lymfatický systém odstraňuje infekce a udržuje tělesnou rovnováhu tekutin. Pokud řádně nepracuje, tekutina se usazuje v tkáních a vytváří otoky v podobě tzv. lymfedémů. Další problémy zahrnují infekce, stagnaci systému a rakovinu.

Nastartujte svůj lymfatický systém a předejděte infekcím
Cvičení může pomoci lymfatickému systému proudit efektivněji a tak výrazně přispět k prevenci infekcí a dalších nemocí. Stagnace lymfy, k níž vede sedavý styl života, je zásadní problém dneška. Lidé celodenně sedící u počítačů bez dostatečných přestávek využitých k pohybu rozvíjejí tendenci ke zpomalení chodu lymfy a tím i městnání odpadu v těle. A tak je přestávka ke cvičení důležitou výzvou pro protažení, procházku, cvičení na trampolíně nebo pro jiné oblíbené aktivity, které vedou k rozhýbání systému.

Když pouhý pohyb nestačí
Není to však pouhý nedostatek pohybu, který vede k problémům s přetíženou lymfou. Je to také těžká strava s vysokým podílem tuků a cukrů, průmyslově zpracovaná či jinak chemicky ošetřená potravina, která zatěžuje prakticky všechny detoxikační orgány, a to včetně lymfy. Lidé trpící nadváhou zpravidla vědí, že není většinou tvořena pouze přebytečným tukem, ale někdy dokonce podstatnější část tvoří přebytečná zadržovaná tekutina, která je ve skutečnosti tzv. skrytým lymfedémem. Přetížení jater je prvotní příčinou. Játra filtrují makro odpadní látky a vysoká toxicita stravy a prostředí, přebytek tuků ve stravě způsobí jejich stagnaci. Tato přetíženost vede k většímu úniku odpadních látek. Ty následně přebírá soustava lymfatická, která je postavena na filtraci mikroelementů, ovšem dodatečný odpad z jater činí lymfatickou tekutinu hustší, než tato dokáže přefiltrovat a dojde k ucpání lymfatických cév a mízovodů. Vytěsnění stagnující lymfy způsobuje kumulaci tekutiny v těle, tedy vlastně vede k otokům.

Správným stravováním se zbavíte nebezpečných toxinů
Váhový úbytek v tomto případě nemusí být záležitostí efektivního spalování kalorií a úmorného cvičení. Bude však potřeba popustit stavidla přehrady, která dobře zareagují na odlehčení stravy s vysokým podílem vlákniny a rostlinných pokladů zvaných antioxidanty skrytých v barevných pigmentech ovoce a zeleniny, které podporují neutralizaci toxinů. Procesu napomůže použití léčivých bylin, které mohou být silným spojencem při snížení toxicity těla. Na toxiny se navazují a také je pomáhají vylučovat z těla. V tomto směru proslavené schopnosti mají zelené potraviny, jako je zelený ječmen, spirulina, ale také čerstvý koriandr, který boduje v souvislosti s těžkými kovy.

Smilax zlepšuje obranyschopnost těla
SlimbelMezi těžké váhy v kategorii detoxikantů patří také sarsaparilla, bylinka z rodiny smilaxů, například asi nejznámějšího smilaxu lékařského. Ten je častou ingrediencí detoxikačních směsí a jeho pověst sahá daleko za hranice zpracování těžkých kovů. Smilax je také důležitou součástí přírodních produktů NATURHOUSE a jeho mocné schopnosti můžete využít s kúrou SLIMBEL SYSTEM DEP nebo ampulek DRENANAT PLUS. Během užívání těchto bylinných kúr doporučujeme více než kdy jindy zásadní pitný režim, který můžete umocnit například popíjením citronové nebo limetkové šťávy. Tato tekutina sama o sobě napomáhá uvolnění toxinů z jater a trávicí soustavy.

 Pomozte si od otoků a opuchlosti

Bronisan ForteZnámé působení na lymfu, a to zvláště v souvislosti s její imunitní funkcí, má také echinacea. Podpořte se koncentrátem BRONISAN FORTE se směsí dalších bylinek včetně výtažků z borovice přímořské, jitrocele a tymiánu. Nezapomeňme však ani na základní kúru v podobě ampulek FLUICIR, které dělají čest svému jménu, a pokud jejich účinek podpoříme zdravou středomořskou stravou, pak v krátké době pocítíme rozdíl spočívající ve zvýšené cirkulaci tekutin a snížení stavů oteklosti či pocitů opuchlosti.

 

Správná funkce jater je při hubnutí zásadní
Abychom byli dobrými lékaři, pak také budeme pracovat na příčině problému, kterým je vysoká toxicita, přetíženost, či často dokonce ztučnělost jater. Stovky našich klientů nedají dopustit na účinné směsi artyčoku, černé ředkve a heřmánku ampulek LEVANAT nebo koncentrátu artyčoku s hořkým pomerančem CINARKI. Podpora jater je klíčová pro redukci nadváhy jako takové, a to ať už nás trápí vyšší podíl tuku, kde se tyto kombinace předepisují jako klíčoví pomocníci, nebo i sekundární projevy jejich oslabení v podobě stagnující lymfy a přebytečné tekutiny v těle, která vytváří nadváhu.

Ulevte svému organismu od zbytečných chemikálií
Procesu napomůže celkové snížení vlivu dalších chemikálií a toxinů. Měli bychom tedy také dbát na používání přírodní kosmetiky a ekologických čisticích prostředků. Petrochemikálie ze syntetických textilií se také dostávají skrze pokožku do organismu a zatížení toxiny může celou situaci dále zhoršovat. Pokud si nemůžeme dovolit nakupovat potraviny v biokvalitě, pak levným způsobem snížíme toxicitu potravin jejich naložením do roztoku vody a jedlé sody alespoň na 15 minut. Navíc si kromě základní poučky – PIJTE! osvěžíme i druhou podstatnou součást péče o zdraví – ZHLUBOKA DÝCHEJTE! Přívod tekutin a kyslíku podpoří celkový koloběh tekutin a také uvolní větší množství toxických látek z těla.

Co pro vás můžeme udělat 
Naši zkušení výživoví poradci vám mohou pomoci naučit se zdravě stravovat a podpořit tak váš lymfatický systém, a pokud je to potřeba, i získat a nadále si pak i udržet správnou váhu. Objednejte se na některou z našich poboček a promluvte si s našimi výživovými poradci objednat se můžete zde

 

Líbí se Vám naše novinky? Více rad můžete dostávat pravidelně do Vašeho e‑mailu.
Potvrďte prosím souhlas se zpracováním osobních údajů. Děkujeme za pochopení.