Kdy užívat doplňky stravy?

Detoxikace a hubnutí
Kdy užívat doplňky stravy?

Autorka: Soňa Zdražil Lovichová 

Pestrá, plnohodnotná, vyvážená strava, kvalitní spánek a pravidelný pohyb jsou základním krokem k zdravému životu. To však mnohdy z různých důvodů nestačí. Trápí nás stres, nemoc, nedostatek času atd., a tehdy přichází na řadu doplňky stavy v podobě vitamínů a minerálů. 

Aby jejich užívání bylo tělu prospěšné a přineslo požadovaný účinek, musíme o nich znát alespoň pár informací. Neexistuje jeden jediný přípravek, který by zvládl pokrýt příjem všech makroživin. Některé vitamíny jsou rozpustné ve vodě, jiné v tucích, některé látky používají ke vstřebání stejné receptory a tělo je proto nedokáže absorbovat zároveň, a svou roli hraje i rychlost a podmínky přijímání. 

Na pultech obchodů a e-shopech jsou nespočetná množství různých doplňků stravy. Vtip je v tom, že naše tělo dokáže za určitou dobu zpracovat jen určité množství látek z nich. Zbytek buď bez účinku vyloučí, anebo uloží v orgánech. 

Sjednejte si konzultaci s výživovou poradkyní, která vám poradí, které doplňky jsou vhodné přímo pro vás. https://www.naturhouse-cz.cz/objednavka  

Kdy tedy užívat doplňky stravy? 

Vitamíny 

Existuje 13 základních vitamínů, které můžeme rozdělit do dvou skupin. Rozpustné v tucích (lipofilní), kam patří vitamíny A, D, E a K, a rozpustné ve vodě (hydrofilní), kam spadají vitamíny B-komplex a vitamín C. 

  • rozpustné ve vodě 

Specifikem těchto vitamínů je, že tělo je neukládá do zásoby (výjimka B12) a snadno je vylučuje. Musí se neustále doplňovat – tzn. užívat každý den, v menších a častějších dávkách, popřípadě s postupným uvolňováním.    

Lze je dávkovat s jídlem i bez jídla (výjimka B12 s jídlem) a pakliže je chcete užívat současně, dodržte mezi nimi rozestup 2 hodiny, neboť vitamín C může zabraňovat vstřebání vitamínu B12. B-komplex, stejně jako vitamín C, je lepší dávkovat ráno se snídaní, jelikož pracují ve prospěch odbourávání tuků, sacharidů a proteinů a pomáhají v udržování schopnosti organismu metabolizovat živiny a podporovat tak energetickou výměnu v organismu. 

C vitamín lze užívat kdykoliv během dne při jídle. Pokud ho užíváte preventivně pro jeho antioxidační účinek, užijte ho během snídaně. Pokud se dočasně snažíte posílit svůj imunitní systém vůči chřipce nebo nachlazení, je vhodné doplnit ho víckrát za den. Existuje i ve formě s postupným uvolňováním – výhodou je průběžné vstřebávání, což znásobuje jejich účinnost. 

  • rozpustné v tucích 

Vitamíny A, D, E, K je nutno užívat s tuky. Jejich přebytek tělo nevyloučí, ale uloží do jater a tukových tkání, kde vydrží i několik měsíců. Proto pozor na doporučené dávkování. Vyšší dávky mohou vést k toxicitě. 

Např. DDD vitamínu A je 0,7mg u mužů a 0,6mg u žen. Množství více než 1,5mg zvyšuje riziko osteoporózy. Pozor také na kombinaci vitamínu A s beta-karotenem. Tělo je dokáže kombinovat a zvyšuje se riziko rakoviny plic u kuřáků. 

Zároveň je velmi vhodné užívat vitamín A s vitamínem D. Pokud je vitamínu D nedostatek, lze předpokládat škodlivější účinky vysokých dávek vitamínu A na kosti. D vitamín lze užívat kdykoli během dne, nicméně vhodnější je brát ho večer spolu s vápníkem a hořčíkem, pro zdraví kostí. 

Tip: skvělým pomocníkem je například náš vitamín D3  

Minerály a stopové prvky 

Minerály jsou v těle obsaženy v malém množství, celkově tvoří asi 4 % tělesné váhy a jsou nezbytné pro řadu životních procesů: stavbu tkání, svalů, orgánů, udržování stálosti vnitřního prostředí organismu, formování kostí, normální činnost srdce, nervové soustavy, zažívacího a močového traktu. Pro lidský organismus je nezbytných 22 prvků, z nichž sodík, draslík, vápník, hořčík a fosfor se nazývají hlavními prvky (makroprvky). Ostatní prvky, které člověk potřebuje pro své zdraví pouze v nepatrných dávkách, se nazývají stopovými prvky (mikroprvky). Podílí se na stavbě organismu a důležité jsou pro zajištění správného chodu metabolismu. 

  • Mezi minerály patří: sodík, draslík, vápník, fosfor, chlór a hořčík. K stopovým prvkům řadíme síru, železo, zinek, jód, selen, fluór, měď, chrom, křemík, mangan a hliník. 

  • Naše tělo si dokáže udržovat rovnováhu minerálních látek samo po určitou dobu. Pokud však dojde k nedostatku, začne čerpat ze zásob uložených ve svalech, játrech a kostech. Pro tělo jsou nejvýznamnější vápník, železo, jód, hořčík a zinek, jejich nedostatek napáchá nejvíce škod. Obzvláště důležité jsou u dětí, sportovců a osob vystavených stresu. 

  • V dnešní době je obtížné dodržet vhodné množství minerálů pouze stravou. Málokdo má pravidelnou a vyváženou výživu, průmyslové zpracování také ubírá potravinám na hodnotě, sama zemědělská půda trpí nedostatkem minerálů. 

  • Suplementace doplňky stravy je na místě, nicméně jejich užívání není tak jednoduché, protože si mohou navzájem bránit ve střebávání. Není vhodné užívat současně například vápník, zinek nebo hořčík a také užívání minerálů s multivitamíny nebo antioxidanty není žádoucí.  Lze je brát zvlášť k různým jídlům (např. svačinám). 

Vápník například lze užívat kdykoliv během dne. Pokud zároveň chcete brát železo, dodržte rozestup 2 hodiny. Vápník je dobré užívat s hořčíkem a vitamínem D. Železo se nejlépe vstřebá nalačno a skvěle se doplňuje s vitamínem C. 

Užívat multivitamíny? 

Většina multivitamínů obsahuje kombinaci 1 vitamínu rozpustného ve vodě, 2 vitamíny rozpustné v tucích a asi 3 minerály. Otázkou tedy je, kdy multivitamín užívat. Nejlepším řešením zůstává nejspíše užívat je s jídlem, kdykoli během dne. Večer by mohl nastat problém se spánkem, pokud by obsahovaly vitamíny B.   

Probiotika 

Jsou zdraví prospěšná kvůli podílu na obnově a harmonizaci střevní mikroflóry. Vhodná jsou i při dietách nebo stresu. Lze je užívat preventivně i jako doplňující formu léčby, např. s antibiotiky, kdy by se měl ale dodržet rozestup 2-3 hodiny. 

Při podávání probiotik je důležité číst příbalové informace. U probiotik vždy závisí na tom, v jaké formě jsou podávány (kapsle, prášek, pastilky). 

Můžete využít například vyvážený Mivinat Probiotik 

 

Jak se to tedy má s bezpečným užíváním doplňků stravy? 

Mějte na paměti, že dávkování doplňků stravy je třeba vždy upravit podle vlastních potřeb a zaměřit je na vlastní problém. Kromě toho dbejte na doporučené denní dávky, které závisí mimo jiné na věku, pohlaví, zdravotním stavu atd. Proto nezapomínejte na radu kvalifikovaného lékaře, pokud užíváte nějaká léčiva, aby to, co má pomoci, naopak neuškodilo. A zapíjejte vždy nejlépe vlažnou vodu, aby se snáze rozpustily! 

 

Sjednejte si konzultaci s výživovou poradkyní, která vám poradí, které doplňky jsou vhodné přímo pro vás. https://www.naturhouse-cz.cz/objednavka 

 

 

Líbí se Vám naše novinky? Více rad můžete dostávat pravidelně do Vašeho e‑mailu.
Potvrďte prosím souhlas se zpracováním osobních údajů. Děkujeme za pochopení.