Jaro – pravý čas na změnu

Jaro – pravý čas na změnu

Autorka: Soňa Zdražil Lovichová

Také bojujete při pohledu do kalendáře s pocitem, že je čas se sebou něco dělat? Aby tělo do léta vypadalo na fotkách z dovolené co nejlépe, abychom se už necítili tak unavení, měli více energie na děti, práci, cestování nebo cvičení, byli konečně v klidu a dlouhodobě spokojeni?

Navštivte dny otevřených dveří 21. - 23. 3. 2023

Jaro je tím nejlepším obdobím na hubnutí a změnu stravy hned z několika důvodů:

Jaro probouzí metabolismus

Přirozeným procesem organismu je být v teplejším období aktivnější. Nastává období jara, kdy máme možnost tělu po zimě, po době, kdy jsme tělo prohřívali těžšími a tučnějšími jídly, dopřát odlehčený jídelníček, zdravější životní styl a hubnutí. Všichni už víme, že jíst zdravě je základ. A když tělu pomůžeme, zajímavé výsledky na cestě k vysněné postavě nebo do plavek jsou na dosah. Podpořit spalování tuků a pomoci správné funkci jater, která jsou odpovědná za metabolické procesy v těle, lze i bylinkami. Například pupalka dvouletá je zdrojem kyseliny gama-linolové, která dokáže urychlit spalování tuků, prokrvuje končetiny, snižuje cholesterol, působí antidepresivně a zvyšuje obranyschopnost organismu. Vhodný je také olej z brutnáku lékařského s vysokým obsahem nenasycených mastných kyselin a regeneračními účinky na buňky a tkáně. Oboje najdete například v kapslích Ona Plus.

Hubnutí začíná v hlavě

Psychika dělá divy. V zimě jsou krátké dny, je brzy tma a máme nedostatek slunečních paprsků. To u mnohých způsobí špatnou náladu, kterou řeší jídlem. Zároveň v chladném počasí saháme po zdroji rychlé energie, nejčastěji v podobě teplých, kalorických jídel.
Jarní sluníčko zahání chmury a působí pozitivně. Je symbolem nového života a nových začátků. A dobrá nálada dokáže ovlivnit všechny procesy v těle. Může za to serotonin, známý též jako „hormon štěstí a dobré nálady“. V organismu se nachází v krevních destičkách, trávicím traktu i centrální nervové soustavě a naše tělo ho neumí vyrobit. Musíme ho přijímat stravou.

Jeho nedostatek způsobuje:

  • deprese
  • úzkost
  • nespavost

Tělo si vyžaduje detoxikaci

V zimním období, vlivem horší životosprávy, bylo naše tělo vystaveno nezdravým pokrmům a zaneseno škodlivými odpadními látkami. Jaro je proto nejlepší dobou, kdy se zbavit těchto látek a očistit se. Hlavními orgány, na které se přitom zaměřit jsou játra, žlučník, ledviny a střeva.
Dobrý počin na začátek je detoxikace, která tělo nastartuje a povede vaše první kroky správným směrem. Detoxikace pomůže nastartovat metabolismus a hubnutí bude mnohem snazší. Dostatečný pitný režim, správný poměr bílkovin, sacharidů, tuků, vlákniny a živin jsou neodmyslitelně součástí vyváženého jídelníčku. Je vhodné celý proces podpořit i bylinnými extrakty.
Například výtažky z černého bezu. Čistí ledviny, žlučové i močové cesty. Mají močopudné účinky, čistí krev, zlepšují cirkulaci krve a udržují zdravý cévní systém. Podporují trávení a ničí hnilobné bakterie. Vyzkoušet můžete například Sambuki koncentrát, který je vyroben z výtažků z bezu.

Pohyb

Delší dny, více sluníčka a teplejší počasí vybízí jít ven. Není potřeba hned letět do posilovny. Stačí vyrazit na jarní procházku do přírody nebo se projet na kole. Co začít chodit do práce pěšky a zkusit i rychlejší a svižnější chůzi? Pohyb na čerstvém jarním vzduchu je mnohem příjemnější pro pálení kalorií, nemyslíte? Zkuste dodržet doporučení alespoň 3x týdně hodinu pohybu na čerstvém vzduchu. Ale malé varování. Pokud nejste zvyklí na pohyb, vaše svaly budou ochablé, a p

Pokud máte zahrádku

Březen a duben ke doba vysazování stromů, bylinek, zeleniny i květin. Pečováním o zahrádku, zároveň pomáháte i sobě, protože se při tom nejen odreagujete, ale mnohdy i pěkně zapotíte. Výsledkem svého snažení, vašimi vypěstovanými plodinami, obohatíte jídelníček kvalitními potravinami.1) Máme větší chuť na zeleninu a potraviny s vyšším obsahem vlákniny
Lákají nás zdravější a méně kalorická jídla, ideální z první jarní sklizně. Objevuje se dostatek čerstvé zeleniny a více možností vytvářet různé saláty, přidávat naklíčená semínka, jarní bylinky nebo kvašenou zeleninu. Tělo potřebuje doplnit vitamíny a energii. Strava bohatá na zeleninu a bylinky, a tím plná vlákniny a živin, je základem redukčního jídelníčku. Navíc jí se i očima, takže zkuste vykouzlit salát v barvách jara.
Dalším skvělým zdrojem vlákniny je vláknina Fibroki z pšeničných otrub a s jablkem. 2 lžíce v bílém jogurtu půl hodiny po jídle udělá s vaším trávením divy.

2) Vsaďte na klíčky
Klíčky jsou malý zázrak. V naklíčených semínkách najdete neskutečné množství vitamínů, minerálů, esenciálních bílkovin, antioxidantů a dalších cenných látek – až o 200 % více než v nenaklíčeném. Lžíce naklíčených semínek vydá za stovky gramů zeleniny. Levný zdroj vitamínů nejlepší kvality. Klíčit lze fazolky, cizrnu, čočku, řeřichu, vojtěšku, ředkvičku, lilek a spoustu dalšího. A je to snadné, takže to zvládnete doma. Semínka lze přidávat do salátů, polévek nebo pomazánek.

Není to tak těžké, jak se zdá

Proces jarního hubnutí a zrychlování metabolismu nemusí být složitý. Pomoc najdete ve výživových poradnách Naturhouse, kde máme nachystané dny otevřených dveří se spoustou rad, receptů v jídelníčku k hubnutí do plavek, povzbuzení a 10% slevu na všechny produkty.

Navštivte dny otevřených dveří 21. - 23. 3. 2023

Líbí se Vám naše novinky? Více rad můžete dostávat pravidelně do Vašeho e‑mailu.
Potvrďte prosím souhlas se zpracováním osobních údajů. Děkujeme za pochopení.