Jak zhubnout tak, aby vám krásná postava vydržela

Detoxikace a hubnutí
Jak zhubnout tak, aby vám krásná postava vydržela

Léto už nám klepe na dveře a vám se možná stále častěji dostává do hlavy otázka - jak co nejrychleji zhubnout do plavek? Podle nás ale odpověď není v rychlém hubnutí, jako spíš zdravém životním stylu, který vám přinese nejen krásnou figuru, ale také mnoho dalších benefitů.
Ať už potřebujete zhubnout břicho, vyrýsovat postavu nebo se zbavit přebytečných kil na stehnech, poradíme vám nejen v oblasti výživy, cvičení ale také třeba psychiky. 

Efektivní hubnutí neznamená rychlé hubnutí

Efektivní hubnutí je takové, které vám nezničí zdraví a hlavně se vám při něm shozená kila nevrátí rychlostí blesku zase zpět. Nemá smysl se proto v zájmu hubnutí rychle pouštět do drastických diet, moření se v posilovně a jiným metodám. V lepším případě se při rychlých dietách dostaví 'pouze' jojoefekt, můžete si ale přivodit i nejrůznější zdravotní problémy.

 • Udržitelné hubnutí by mělo přinést výsledky i mimo plavkovou sezónu.

Dosáhnete toho tím že: 

 • budete jíst vyváženě a s ohledem na dostatek živin
 • zařadíte ve zdravé míře pohyb a nastavíte si v hlavě splnitelné cíle.

Výsledky sice nejsou přes noc, ale vaše tělo vám rozhodně poděkuje.

 

ZAČNI HUBNOUT

Jaká jsou rizika drastického hubnutí?

Ať už pro rychlé hubnutí zvolíte jakoukoliv strategii, třeba některou ze zaručených diet či příliš velké fyzické aktivity, neblahé vedlejší účinky na sebe nenechají příliš dlouho čekat. I v tomto případě totiž platí, že všeho moc škodí. 

Každý z nás potřebuje k fungování vybalancovaný příjem živin. To ale mnoho rychlých diet rozhodně nesplňuje. Rizika drastického snižování váhy tak mohou být například:

 • bolesti hlavy, zácpa, únava, ztráta svalů či žlučníkové kameny. 

Těmi trpělo dle zahraniční studie až 25 % těch, kteří zhubli velké množství své váhy během krátké doby. Přílišná aktivita pak může vést třeba k únavovým zlomeninám. 

A jedno riziko za všechny - zaručené návody na to, jak zhubnout rychle stehna, břicho i kteroukoliv jinou část, mohou být sice funkční, ale určitě není možné je držet dlouhodobě (více než rok), a proto obvykle nemají dlouhodobý efekt.  

 

Jaké výhody vám přinese udržitelné hubnutí?

Největším benefitem pozvolného, racionálního hubnutí je především to, že jakmile se osvojíte svou rutinu, tak:

 • nebudete počítat dny do konce diety. 
 • snadno si zdravé návyky přenesete i do období po aktivním hubnutí a váhu si udržíte. 
 • díky tomu, že nebudete hladovět a přepínat se, tak pravděpodobně pocítíte i zlepšení celkového stavu. Konec únavě a vyčerpání nebo přemíře stresu.  

Se zdravými návyky dojdete nejdál

Právě zdravé návyky jsou jedním z hlavních klíčů k tomu, abyste dokázali váhu nejen snížit, ale hlavně zabránit tomu, abyste v momentě ukončení diety a dosažení původního cíle, vyjedli celou ledničku a mrazák k tomu. 

Právě proto v Naturhouse sestavujeme jídelníčky klientům tak, aby je jídlo opravdu bavilo. Pestře, z dobrých surovin a dle individuálních chutí klienta. 

Pohybem k vytoužené váze

Chybět nesmí samozřejmě ani pohyb. Zhubnout bez cvičení sice jde, ale zařadit pravidelný, byť třeba lehký, pohyb do týdenního programu určitě není na škodu. Naopak. 

Často u nás slyšíme, že lidé nemají na pohyb či nějaký sport vůbec energii a čas. Jenže právě pohyb může v organismu nastartovat vlnu reakcí a tím přinést spoustu nové energie. A co se týče času? Není potřeba trávit každý den ve fitku. 
Mnohdy totiž pomohou malé změny, např. to, že do práce půjdete pěšky nebo pojedete na kole. 

Zvýšení fyzické aktivity navíc motivuje tělo, aby spalovalo při veškerém fungování více kalorií. 

Faktem ale je, že oblíbené dogma, kdy stačí přidat pár desítek minut cvičení a přitom trénink hned zajíst junk foodem, vám odpověď na to, jak zaručeně zhubnout, rozhodně nedá. Cvičením a pohybem se totiž dá shodit zhruba 10 - 30 % kalorií získaných jídlech. 

Jaký pohyb se nejvíce hodí ke snižování váhy?

A co tedy pomáhá na hubnutí? Ideálně rovnováha. 

 • kvalitní živiny (zdravé pestré jídlo)
 • vhodně sestavený jídelníček
 • a k tomu i nějaký pohyb. 

Stačí třeba vyrazit na procházku se psem rychlochůzí, zajít na lekci jógy či kruhový trénink. V případě velké nadváhy se optimálně hodí třeba i plavání. 

Pokud opravdu nemáte čas či možnosti na návštěvu fitness studia či třeba bazénu, vždy se můžete protáhnout i doma. Nemusíte kvůli tomu ani hned googlit rotoped. Stačit vám bude mobilní telefon a eventuálně nějaká ta podložka.

Jezte chytře a vyváženě

Jak už jsme si ale řekli, nejdůležitější součástí efektivního hubnutí, je strava. A nezáleží na tom, zda chcete zhubnout 5 kg nebo 20 kg, břicho a stehna nebo prostě jen vyrýsovat postavu. 

Nestačí jen vynechat pár jídel a hned si říkat, jak jste v kalorickém deficitu. I strava při hubnutí by měla obsahovat všechny složky. Tedy tuky, bílkoviny, sacharidy, vlákninu atd. 

Pozor! Častým problémem nejen našich klientů je také nepravidelné a nedostatečné množství jídla a dostatečný pitný režim.

 

V optimálním případě je vhodné jíst pravidelně v průběhu celého dne, ne sníst jedno velké jídlo za den a pak nic. 

Není také výjimkou, že při individuální konzultaci s klientem zjistíme, že ve skutečnosti jí naopak málo, a právě proto se mu nedaří zhubnout. Kvalitně zpracovaný dietní plán totiž není o tom, že hladovíte. 

Zapomeňte také na jednostranné diety, ve kterých jíte například jen ovoce nebo jiný druh. Tělo je složitý organismus, který potřebuje balanc. 

Je zde také spousta potravin, které se na první pohled tváří velmi zdravě a přitom se k hubnutí nepomáhají. Jsou to například light verze potravin, ovocné džusy atd. Čerstvé smoothies jsou sice plné živin, ale díky tekuté formě vás příliš nezasytí a vy tak brzy zase budete mít hlad. Zároveň při popíjení smoothies často zkonzumujete mnohem víc, než jen doporučenou hrstku ovoce ke svačině.

V čem vám pomůže profesionálně sestavený jídelníček Naturhouse?

Sestavení správného jídelníčku pro efektivní hubnutí může být náročné a v rukou laika je zde prostor pro spoustu zbytečných chyb či generalizací. 
Proto v Naturhouse sestavujeme jídelníčky na míru přesně podle požadavků klienta. 

 • Ptáme se ho na jeho chuťe, styl fungování přes den i možnosti přípravy. Vždy tak najdeme tu správnou cestu k vytoužené váze pro všechny, ať už se jedná o vysoce vytížené manažery, až po člověka, který chodí na směny. 

Kromě stravy je však vhodné se zaměřit i na vhodné doplnění některých prvků, které je složité získat v požadovaném množství běžným jídlem. Právě jejich nedostatek totiž může vést k tomu, že hubnutí nejde tak rychle nebo hladce, jak byste si přáli.

Mozek nehubne? Ale kdeže…

Už tedy víte, že hubnutí bez cvičení není úplně nejzdravější cesta a že velkou porci snižování hmotnosti ovlivňuje jídlo. Jak je to ale s tím nadpisem? Nemusíte se určitě bát, že by s každým zhozeným kilem zmizel i kousek vašich vědomostí či vzpomínek. 
I když, pokud nemá mozek dostatek živin, nemůže fungovat tak jak má a přichází právě i snížení mozkové kapacity. Ale primárně jsme chtěli zmínit i to, že kromě vyvážené stravy má velký vliv i psychika.

Změna v mentálním nastavení totiž může mít velký vliv i na úbytek centimetrů v pase, nejen na náladu. 

Někteří odborníci dokonce uvádějí, že správné nastavení hlavy může hrát velkou roli v tom, zda bude hubnutí nejen do plavek úspěšné.

Snižování váhy by nemělo být klíčem k sebelásce či přijetí toho, jaký jste. Motivací by také určitě neměl být někdo jiný - jednoduše proto, že nikdo jiný kromě vás hubnout nebude. 

I když jsou naše nutriční plány sestavené s maximálním ohledem na klienta, celý proces může být náročný. Znamená to totiž změnu starých návyků a pokud například hubnete z velké váhy, jedná se i o změnu identity.  

Myšlenky sice nemají kalorie, ale ovlivňují mnoho

Důležité je i to, jak celý proces pojmete. Když budete vstupovat do diety s pocitem, že to bude hrozné období, pravděpodobně se budete trápit a brzy z něj vypadnete. Mnohem lepší je vnímat hubnutí jako něco pozitivního. Uvidíte, že vám vše půjde lépe.

Zhubnout 10 kg za 3 dny? Jde to, ale…

… my v Naturhouse spíše doporučujeme nastavit si realistické a zdravé cíle. Není nic horšího, než když člověk plní všechny položky plánu a na konci nezíská odměnu v podobě splněných milníků. To na motivaci příliš nedodá. Proto doporučujeme mít realistická očekávání a jít spíš krůček po krůčku až k vysněnému číslu na váze. Ideální a zdravou mírou hubnutí se udává cca 0.5 kg až 1 kg za týden. 

Spánkem ke zdravé váze

Výživa, psychika, přiměřený pohyb. Co tedy ještě pomáhá na hubnutí?

Rozhodně dostatečný spánek. Hubnutí je energeticky náročný proces. A aby tělo mohlo aktivovat všechny postupy, potřebuje být odpočaté

Proto nezapomínejte na kvalitní spánkový režim. Určitě není vhodné se těsně před spaním nacpat jídlem, ale ani není vhodné uléhat ke spánku s prázdným žaludkem. 

Jedna ze zahraničních studií dokonce uvádí, že když skupina lidí, kteří se snažili zhubnout, omezili svůj spánek, jejich váhový úbytek byl o 55 % menší. 

Nevyspalý mozek navíc hledá něco, díky čemu byste se cítili lépe - tedy třeba dezert, nezdravé jídlo atd, a má tendence dělat stejně špatná rozhodnutí, jakoby byl pod vlivem alkoholu. 

Optimálním množstvím spánku je všeobecně známé rozmezí 7 - 9 hodin. Neznamená to tedy, že byste během spaní nutně hubli, ale bez dostatku spánku to půjde hodně špatně. 

Závěr

Dnešní článek vám sice neukázal zázračné řešení, jak zhubnout rychle a bez námahy. Hubnutí může být výzva, ale i hezký zážitek. A když se do toho pustíte pořádně, určitě si brzy budete užívat nejen menší velikost oblečení, ale i zdravější a spokojenější život. A o ten jde především.

ZAČÍT HUBNOUT

 

Líbí se Vám naše novinky? Více rad můžete dostávat pravidelně do Vašeho e‑mailu.
Potvrďte prosím souhlas se zpracováním osobních údajů. Děkujeme za pochopení.