Jak se stravovat na dovolené

Detoxikace a hubnutí
Jak se stravovat na dovolené

Je tu léto a s ním spojená sezóna dovolených. Delší doba odpočinku od každodenních pracovních povinností a rekonvalescence. Představu o ní máme každý trochu jinou, ale řada z nás už před létem začala řešit jídelníček do plavek, jak mít do léta ploché břicho, zbavit se celulitidy nebo prostě zhubnout.

Dosáhli jste určitých výsledků, zavedli disciplínu, začali se zdravě stravovat a hýbat? Byla by škoda o ně přijít a ani to není nutné. To vám potvrdí snad každý výživový poradce. My v Naturhouse určitě. Máme nejen komplexní řešení hubnutí, ale pomůžeme radami, co jíst na dovolené, dostanete řadu receptů i pokynů, jak se třeba vyhnou stravovacím obtížím na cestách nebo jak si udržet zdravé opálení. 

Strašák celulitida 

Nastal čas se odhalit, a i když jste dámy na své postavě tvrdě pracovaly, stále vás trápí celulitida. Nezoufejte, vězte, že v tom nejste samy a bohužel je to běh na delší trať. Rozhodně buďte v pohodě. Pokud chcete hladkou pokožku, naše výživové poradkyně jsou specialistky a vědí, jak na celulitidu působit zvenku i zevnitř, aby byl výsledek co nejlepší. Bezbolestně o s notnou dávkou podpory. 

Dovolená je tu od toho, abyste si odpočinuli a relaxovali. Nechcete řešit omezování v jídle ani žádný stres. Proto je dobré vždy najít nějaký kompromis, ať už dovolenou budete trávit doma na zahradě, v tuzemsku na horách nebo v zahraničí u moře. Pokud nechcete přijít o vše, co jste si ve stravovacích zvycích vybudovali, platí jednoduché hlavní pravidlo: dodržovat základ. Vezmeme to po pořádku.

Co udělat ještě před dovolenou: 

Určitě jste se už naučili základy zdravého životního stylu jako pravidelná plnohodnotná strava, dostatečný spánek, dodržování pitného režimu a nějaká pohybová aktivita. Je čas zvýšit příjem vitamínů, antioxidantů a minerálů. Proč? 

  • Během léta se potíme více než jindy a pocením se z těla vyplavují minerály (např. draslík), což má za následek např. bolesti hlavy nebo dehydrataci organismu. 

  • Při intenzivním slunění chceme udržet zdravou pokožku a hezké opálení. Antioxidanty (hlavně vitamín C, E a betakaroten) brání pokožku před škodlivým vlivem UV záření.

  • Opalovací krém brání vstřebávání vitamínu D do těla. Proto je záhodno doplnit tento vitamín suplementací i v létě.

  • Alkohol ničí vitamíny a v létě ho mnozí pijeme víc než přes rok. Alkohol i v malém množství ničí a odčerpává vitamíny z těla – především B1, B6, kyselinu listovou, vápník a hořčík. 

  • Cestování a změna přirozeného prostředí nedělá dobře naší střevní mikroflóře. Probiotika jsou základem pro správné fungování střev.

  • Vitamín A je zásadní pro ochranu těla před melanomy, podporu imunity a regeneraci pokožky při spáleninách. Betakaroten pomáhá krásnému opálení, které vydrží.

  • Vitamín C doplňujte pro posílení imunity (přechod z klimatizované místnosti do horkého města si vybírá svou daň) během zvýšené fyzické zátěže (při intenzivním sportování turistice). Pomáhá i v tvorbě kolagenu pro sluncem zatíženou pokožku, chrání buňky před volnými radikály a eliminuje pigmentové skvrny. 

  • Vitamín E chrání kůži před vysoušením slunce, absorbuje škodlivé UV záření, hydratuje, pomáhá k rychlejší regeneraci pokožky při lehkých popáleninách, nebo také vyživuje vlasy a nehty trpící v létě při koupání v chlorované vodě. 

  • Únavě a vyčerpání z horka nebo vysoké fyzické aktivity pomůžete hořčíkem. 

  • Lámání vlasů způsobené intenzivním sluněním předchází zinek, který navíc podporuje působení vitamínu A.

  • B-komplex působí odpudivě pro komáry a klíšťata. 

   10 základních rad, jak zůstat na dovolené v pohodě:

  1. Nepodceňujte pitný režim
    Pijte minimálně 2l neperlivé vody denně, respektive minimálně 40ml/kg aktivní hmoty. Množství zvyšte, pokud se celý den pražíte na sluníčku nebo vyvíjíte větší fyzickou zátěž, třeba vyrazíte na horskou túru. 

  1. Jezte pravidelně 
    Při cestování často se změnou prostředí nebo i času, přirozeně měníte i stravovací rytmus. Přestáváte vnímat pocit hladu, nemáte nic vhodného po ruce nebo nemáte na jídlo myšlenky, a pak se stane, že se přejíte na večeři nebo se necháte zlákat různými dobrotami. < 

  1. Malé svačinky jsou velkým pomocníkem
    Nespoléhejte na to, že někde něco schrastíte. Snažte se trochu plánovat a být připraveni. Vezměte si s sebou svačinu a mějte s sebou něco, na co jste zvyklí. Jestliže nebudete vynechávat jídla, dodržíte pravidelný režim stravování a zachrání vás to od večerního přejídání. Pokud jdete na pláž, zájezd nebo na hory, přidejte do tašky čerstvé ovoce nebo proteinovou tyčinku.

  1. Vyhýbejte se sladkostem, smaženým jídlům a všemu, o čem víte, že není vhodné. 
    Pokud nedokážete odolat, dejte si místo dopolední svačiny porci ovocné zmrzliny nebo ovocného sorbetu. Je to ten nejmenší prohřešek. 

  1. Pozor na skryté zlo v podobě slazených nápojů.
    Doporučujeme úplně vynechat, ať už jde o frapé nebo limonádu. 

  1. S alkoholem opatrně
    K dovolené a uvolňujícímu odpočinku často neodmyslitelně patří alkohol. Mějte však na paměti, že z hlediska množství kalorií a dopadů na organismus, neděláte dobře! Pokud je pro vás těžké vyhnout se alkoholu, sáhněte po suchém bílém vínu ideálně smíchaném s vodou (vinný střik). Zkuste nevypít více jak 2 skleničky vína a nezapomínejte navýšit množství vypité vody. 

  1. Den vždy začněte výživnou snídaní
    Kvalitní pečivo, vajíčka, hummus, zeleninové pomazánky, bílý jogurt, med, ovoce, zelenina.
     K obědu vybírejte ryby, mořské plody, zeleninové saláty, kvalitní maso, luštěniny.
    Na večeři se vyhněte přílohám.
    Vždy dbejte na poměr makroživin. Tzn. Dostatek bílkovin, sacharidů, tuků i vlákniny.

  1. Nepřejídejte se
    Je naprosto přirozené, že chcete ochutnat místní speciality. Pokuste se vybrat s mírou, co si dáte. Dovolenou si užijete více, pokud se budete cítit dobře a nebude vám těžko. Zkuste po dojedení prvního jídla 10 minut počkat, dát si sklenku vody, a tak dát žaludku prostor na to, aby si uvědomil, zda další jídlo zvládne a potřebuje. 

  1. Běžte se projít, obzvláště po jídle 
    Chůze je jednou z nejzdravějších aktivit. Pomáhá trávení i stabilizaci hladiny cukru v krvi i s lymfatickým systémem. Během dne choďte po pláži, plavte, vyrazte na kole na hrad nebo po horách. 

  1. Především odpočívejte 
    Myslete na to, že jste na dovolené a žádný stres. Jestliže si jednou dáte hamburger s hranolky, svět se nezhroutí. Jen pozor, aby se z toho nestal každodenně rituál. 

Formu stravy si na dovolené můžete vybrat jako all inclusive, polo či plnou penzi nebo vlastní stravování. Těžko říct, která volba je nejlepší, protože každá má svá úskalí a záleží na vašich preferencích.

All inclusive 

Nabízí velký výběr jídel, které nezatěžují organismus, ale na druhé straně svádí k přejídání. Takže se nadechněte, zklidněte hormony a s rozmyslem obejděte plné stoly, abyste si mohli vybrat to správné. Vždyť skladba jídel, která nabízí, se nejspíše měnit nebude, a tak je nemusíte sníst všechny naráz. To ale neznamená, že byste nemohli vyzkoušet neznámá jídla. Zvolte ale třeba více chodů, nicméně v malém množství. Pokuste se omezit alkoholické nápoje, zmrzliny a další dobroty během dne a spokojte se s výjimečným pohárkem k obědu nebo večeři nebo kopečkem místo svačiny – takové malé potěšení za odměnu. 

Zkuste pravidlo 80/20 

To znamená, že 80% stravy budou tvořit plnohodnotné potraviny s dostatečným množstvím makroživin (bílkoviny, sacharidy, tuky = maso, ryby, olivový olej, vejce, zeleniny …) a zbylých 20% pochutiny, které nebudou přehnaně kaloricky nabité, ale budou to např. speciality dané země, pro které stojí za to zhřešit.  

Pomůcka zdravý talíř  

Polovinu talíře tvoří zelenina, čtvrtina bílkoviny (maso, ryby, sýr…) a čtvrtina sacharidy (přílohy, pečivo, ovoce).

Polopenze nebo plná penze 

Zde jste odkázáni na omezený výběr pokrmů. Zde opět platí pravidlo vybírat nejmenší zlo. Nicméně pokud vám nebude jídlo vyhovovat, není nic snazšího než se pokusit o domluvu s personálem, aby vyměnil třeba brambory za více zeleniny. 

Vlastní stravování 

Vlastní kuchyňka, kde si můžete sami uvařit se zdá jako přijatelná varianta, kdy si vezmete některé ingredience z domu nebo nakoupíte v místním obchodě. Tady je volba jen a jen na vás. Máte pod kontrolou celý jídelníček, ale příprava může být složitější a náročnější na čas. 

Pozor na zažívání – obzvlášť na cestách 

Zažívací obtíže hrozí vždy při změně prostředí nebo klimatu. Setkáme se s nezvyklými bakteriemi, chytneme cestovní horečku, stres z cestování, netradiční jídlo i nápoje. Je to vesměs reakce organismu na změnu prostředí a stravovacích návyků. 

Rady výživového poradce proto budou znít:  

  • Jezte střídmě, pravidelně a vyhýbejte se nebo dávejte pozor na nezvyklé potraviny a exotická jídla 

  • Pozor i na vodu, která může být příčinou následného průjmu a zažívacích obtíží – preferujte balenu vodu  

  • Před cestou se rozhodně připravte – již před cestou užívejte probiotika, vlákninu a minerály (jako hořčík a vápník). Mají sílu pomoci při průjmu, nadýmání i zácpě. Zdravá střevní mikroflóra by měla být prioritou.  

Výživoví poradci Naturhouse vám mohou namíchat prázdninový balíček na míru, aby obsahoval vše, co žena na cesty potřebuje, když si chce udržet formu. A navíc pobočky nabízí vlákninu i probiotika, která se vejdou do kabelky a musí být vždy po ruce.

Zdravé opálení   

Celá dovolená slouží k odpočinku a relaxaci. A to nejvíce z nás provádí na sluníčku. Snad každá žena se chce z dovolené vrátit opálená a odpočatá. I zde musíme dbát na ochranu. Existuje dostatek přírodních forem a doplňků pro zdravé opálení a také pro opálení, které je krásné a vydrží. Krémy s vysokým faktorem chrání kůži zvenku, nicméně podpořit opálení můžete i zevnitř. Třeba antioxidanty pomohou proti škodlivému UV, betakaroten s barvou, hořčík proti únavě ze slunce nebo vitamín C s tvorbou kolagenu. Samozřejmostí by nás měla být samozřejmě i dostatečná hydratace.

Proto Naturhouse nabízí a doporučuje i řadu produktů na podporu opálení, aby co nejdéle vydrželo, a nejen vaše pokožka zůstala zdravá. 

Líbí se Vám naše novinky? Více rad můžete dostávat pravidelně do Vašeho e‑mailu.
Potvrďte prosím souhlas se zpracováním osobních údajů. Děkujeme za pochopení.