Jak překonat špatnou náladu a chmury za podzimních plískanic

Sezónní recepty
Jak překonat špatnou náladu a chmury za podzimních plískanic

Připravila Mgr. Štěpánka Kutišová, výživová poradkyně NATURHOUSE v Jindřichově Hradci

Za okny šedivo, sychravo a déšť a teplé sluneční paprsky v nedohlednu. To, že nevlídné počasí ovlivňuje naši náladu, zaznamenalo mnoho z nás. Na podzim a za nekonečně dlouhých nocí v zimě je to však mnohem znatelnější. Co s tím? Můžeme si připomenout úsměvnou radu jednoho populárního meteorologa, který doporučoval slunce v duši a dál se koupat ve splínu, anebo máme nějaké nástroje, jak nevlídno aktivně zahánět?

Jako profesionální výživová značka začněme, jak jinak, u jídla. Držme se základních návyků, které jsme získali v poradnách NATURHOUSE, které své rady staví na principech středomořského jídelníčku, a bude nám vždy lépe. V roce 2010 se objevila studie, která dokazovala, že středomořská dieta pomáhá předcházet smutku a depresivním stavům. Stejný vědecký tým také zjistil, že příklon k zánětlivě působící západní průmyslově zpracované stravě byl spojen s prokazatelně vyšším rizikem deprese u středomořské populace. V roce 2015 jiná studie potvrdila, že konzumace jídel rychlého stravování, pizza, hamburgery, smažená jídla, smažené asijské nudle a další průmyslová strava zvýšila riziko deprese již u dospívajících dívek.

Pokud máte pocit, že je situace neúnosná a co nejdříve si necháte předepsat nová antidepresiva, zadržte. Existuje mnoho zpráv o tom, že přírodní látky dokáží aktivně povzbudit psychiku. Věděli jste například o tom, že dvě hrsti kešu ořechů obsahují stejnou dávku antidepresivně působících látek jako jedno z nejčastěji předepisovaných antidepresivních léků? Nedávno publikovaná vědecká studie prokázala, že kurkuma má vyšší antidepresivní účinky než tento lék. Co takhle dát si neslazené kořeněné kakao s kurkumou orestovanou na lžičce kokosového oleje a ředěným kokosovým mlékem? Nezoufejte, pokud nenajdete kurkumu ve své poličce s kořením, pro začátek si orestujte kari. Pokud bude obsahovat chilli a černý pepř, ještě lépe. Tyto ingredience totiž zesilují vstřebávání účinných látek z kurkumy.

To, že ořechy prokazatelně zlepšují psychiku a podporují funkci mozku, však neřešte nekontrolovatelně vysokými dávkami. Jednak byste se mohli probudit na žlučníkovém oddělení v nejbližší nemocnici a také byste si nadměrně vysokými dávkami přijímané energie mohli navodit novoroční depresi z přebytečných kil. Denně však můžete sníst hrst nebo 30 g ořechů (asi 200 kcal). Obsahují zdravé tuky, které pomohou přenastavit hormonální systém, udržet pod kontrolou hormony hladu, zvýšit sytost a spokojenost a o to s větší chutí se budete držet vašeho dietního režimu. Nevěříte? V jedné studii byli porovnáváni lidé, kteří se drželi striktně nízkokalorického jídelníčku a další, kteří k dietě měli navíc ořechy. A hádejte, kdo víc zhubl: jistě tušíte, že to byli ti, kteří si dopřávali tuto zdravou pochoutku navíc.

Mým tajným trumfem jsou pravidelné menší dávky divokého lososa. Na rozdíl od rybek chovaných na rybích farmách v nich najdete poctivé porce omega-3 nenasycených mastných kyselin, které váš mozek udrží v pozitivním chodu. Doplňte je rostlinnými omega-3 kyselinami z vlašských ořechů, chia semínek, černuchy, mletého lněného semínka anebo také oleje sacha inchi.

Pokud patříte k těm, kteří mají tendenci podléhat podzimní melancholii, pravděpodobně potřebujete dávku B vitaminů navíc. Již v 50. letech minulého století dr. Abram Hoffer úspěšně předepisoval vyšší dávky niacinu a B vitaminů na mnoho duševních potíží. Na podzim a na jaře využívejte alespoň jedno balení kapslí MIVINAT Mega B 100. Pokud k nim přidáte vitamin C, zvýšíte produkci epinefrinu, který vás udrží aktivní, bdělé, s vyšší chutí vypořádat se s potížemi běžného života.

Ke zdravému jídlu patří i zdravá zábava. Odměňte se masáží s esenciálními oleji. Úzkosti a deprese byly u vážně nemocných pacientů úspěšně rozháněny pomocí masáží s oleji bergamotu, levandule, ylang-ylangu.

Místo celodenního sezení se snažte pravidelně pohybovat, ať už v bytě nebo venku. Choďte na častější procházky třeba jen kolem vašeho domovního bloku. Uvidíte, co s člověkem udělá doušek čerstvého vzduchu! Máte-li zahrádku, třeba jen na chvíli obhlédněte, zda jste nezapomněli zastřihnout růže, pohrabat trochu listí, nakypřit půdu tam, kam jste se v létě nedostali. Zahradničení patří mezi prokazatelné terapie redukující depresi, zlepšující emocionální, poznávací a smyslové funkce, zvyšující sociální účast, zdraví, pocit naplněného života a uspokojení.

Bydlíte-li ve městě, pak si zabalte věci a navštivte nejbližší lekci jógy. Již po jednom měsíci věnovaném józe můžete výrazně pozvednout svou náladu a zvýšit imunitu.

Raději se v zimě držíte teplého krbu a závidíte spícím medvědům? Můžete v klidu trénovat řízenou relaxaci se zapojením obrazotvornosti a meditaci, protože tohle zabralo i u pacientů s akutní depresí. Pokud si na nic takového netroufáte, pusťte si alespoň příjemnou hudbu. Hudba a její poslech je velmi efektivní v redukci depresivních symptomů u dospělých. K poslechu si uvařte například šálek dobrého heřmánkového čaje. Heřmánek a esenciální olej z něj působí jak proti úzkostem, tak proti depresím. Uklidňující účinky najdete i v čaji INFUNAT RELAX s pomerančovými květy, které vás mohou provázet celým dnem. Stačí připravit si nálev z jednoho sáčku do termosky, přibalit si ji s sebou ráno do práce a příjemné aroma vás po ránu na pracovišti pohladí. 

DÝŇOVÉ KARI SE ZÁZVOREM

Ingredience: 1 dýně hokaido, 1 menší lilek, 1 cibule, 3 stroužky česneku, 1 plechovka krájených rajčat, kousek čerstvého zázvoru, 1 plechovka kokosového mléka, 1 lžíce arašídového másla, 2 lžičky kari, šťáva z půlky limetky, hrst nesolených arašídů, olivový olej, šalvěj čerstvá nebo sušená, sůl, pepř

Postup: Dýni rozřízněte napůl a vydlabejte dužinu. Nakrájejte na menší kousky a naskládejte je vedle sebe do pekáče. Dýni pokapejte olivovým olejem, rozprostřete lístky šalvěje, posypejte hrubozrnnou solí a pečte v troubě vyhřáté na 180 °C asi 30 minut. Jakmile je dýně upečená, vhoďte ji do mixéru a se šalvějí ji rozmixujte na hladké pyré. V hluboké pánvi rozehřejte olivový olej. Přidejte nadrobno nakrájenou cibuli, česnek, zázvor a restujte asi 3 minuty. Přidejte na kostičky nakrájený lilek a restujte dalších 5 minut. K lilku vmíchejte nakrájená rajčata, kokosové mléko, dýňové pyré, arašídové máslo a kari. Všechny ingredience pořádně promíchejte a pod pokličkou nechte probublávat asi 15 minut. Do kari nakonec vmíchejte arašídy a ochuťte limetkovou šťávou, solí a pepřem. Podávejte s celozrnnou basmati rýži, červenou čočkou nebo quinoou.

PEČENÝ KVĚTÁK S KURKUMOU

Ingredience: 1 květák, 1 polévková lžíce olivového oleje, 1 polévková lžíce kurkumy, špetka mletého kmínu, sůl a pepř podle chuti

Postup: Předehřejeme troubu na 200 °C. Květák rozdělte na růžičky. Ty umístěte do nádoby na pečení a přidejte olej, kurkumu, kmín a sůl a smíchejte dohromady. Nádobu zakryjte alobalem, abyste zabránili spálení růžiček a pečte 35–40 minut. Poté odstraňte alobal a dopečte dalších asi 15 minut.

ZLATÉ MLÉKO

Ingredience: 300 ml mandlového mléka, 1 lžička kurkumy, 1 cm skořicové kůry, 1 cm zázvorového kořene, 3 kuličky pepře, med podle chuti

Postup: Mléko lehce zahřejte. Zázvor oloupejte a rozčtvrťte, poté s celou skořicí, kurkumou a medem přidejte do mléka. Nechejte prohřívat, dokud mléko nezíská syté zlatožlutý odstín. Pak slijte do šálku a poprašte trochou čerstvě mletého pepře.

Líbí se Vám naše novinky? Více rad můžete dostávat pravidelně do Vašeho e‑mailu.
Potvrďte prosím souhlas se zpracováním osobních údajů. Děkujeme za pochopení.