Granátové jablko

Trendy ve výživě
Granátové jablko

Říká se mu plody lásky nebo král ovoce. Od nepaměti ho různé kultury považují za symbol plodnosti, krásy a věčného života. Dokonce prý Eva v ráji utrhla ze stromu právě granátové jablko. Superovoce s rudě červenými zrníčky, které je přímo jako granát nabité živinami, patří mezi nejzdravější ovoce na Zemi.

Sezona granátových jablek je od září do února. Zralé granátové jablko poznáte podle červenožluté nebo až tmavě červené slupky. Vyvarujte se plodům s příliš vysušenou slupkou, které už jsou přezrálé a jádra jsou nejspíš tvrdá a suchá. Doma při pokojové teplotě vám granátové jablko vydrží asi týden, v ledničce až měsíc. Konzumují se semena a jejich červený, šťavnatý a sladký obal.

Výživové hodnoty potvrdí, proč je elixírem zdraví

Obsahuje 7 g vlákniny, 3 g bílkovin, 30 % DDD vitamínu C, 36 % DDD vitaminu K, 16 % DDD kyseliny listové a 12 % DDD draslíku. Jeden šálek zrníček má cca 24 g cukru a 144 kalorií.

Dvě rostlinné sloučeny jsou však extrémně důležité. Šťáva a slupka granátového jablka oplývá punicalaginy, které jsou nabité antioxidanty. Granátové jablko obsahuje dokonce více antioxidantů, než má zelený čaj nebo víno. Semínka pak obsahují olej plný kyseliny punicové, schopný redukce tuku, a i když jsou sice trpká, pomáhají snížit pocit hladu a tím zvýšit pocit sytosti.

Toto ovoce je ze 77 % tvořeno vodou. Obsahuje také provitamín A (betakaroten), vitamín E a minerály jako zinek, železo, draslík, fosfor, hořčík, vápník a další.

Pozitivních účinků granátového jablka je tolik, že zmíníme jen ty hlavní:

1) Zdravé srdce a dobrý krevní tlak
Šťáva z granátových jablek snižuje riziko srdečních onemocnění. Obsahuje velké množství antioxidantů, které pomáhají tělo zbavovat cholesterolu, a tak udržet zdravé srdce. Působí jako prevence proti srdečním chorobám a snižuje krevní tlak, který je hlavním rizikem pro vznik srdečních chorob. Díky množství draslíku pomáhá předcházet vysokým hodnotám systolického i diastolického tlaku.

Kvůli špatnému životnímu stylu se naše tepny ucpávají špatným cholesterolem a tím se zmenšuje průchod krve. Kyselina punicová dokáže snížit hladinu triglyceridů a zlepšit tak jejich poměr v porovnání s HDL. Šťáva z granátového jablka snižuje hladinu „špatného“ LDL cholesterolu, pomáhá v boji proti oxidaci cholesterolu.

2) Prevence rakoviny, boj proti volným radikálům
Šťáva z granátového jablka působí jako prevence v boji proti rakovině prostaty u mužů a rakovině prsu u žen. Má totiž velké množství antioxidantů, které pomáhají v boji proti rakovině. Redukuje také volné radikály způsobující stárnutí buněk.

3) Léčba artiritidy, bolestí kloubů
Protizánětlivé flavonoly v granátovém jablku dokáží blokovat enzymy poškozující klouby u lidí s osteoartrózou. Jsou pomocníkem v boji proti osteoporóze a artritidě.

4) Špatné trávení
Vláknina z granátového jablka napomáhá zdravému trávení a udržuje naše střeva v dobrém stavu. Nejlepšího účinku dosáhnete, pokud sníte granátové jablko včetně bílého obalu kolem semínek. Protizánětlivé účinky granátového jablka ovlivňují i trávicí trakt. Vhodná je jejich konzumace při infekčním průjmu, plynatosti a střevních křečích. Snižuje tvorbu žaludečních kyselin a zklidňují podrážděný žaludek.

5) Poruchy metabolismu
Účinným pomocníkem je granátové jablko i při dně, zvýšené hladině kyseliny močové a obezitě.

6) Anémie
Granátové jablko našemu tělu dodá také železo, které pomáhá proti chudokrevnosti. Dále obsahuje i významné množství mědi, jež usnadní vstřebání železa.

7) Při cvičení
Sportovci ocení granátové jablko v boji proti únavě. Zlepšuje totiž průchod krve, a tím i náš výkon. Díky vysokému obsahu sacharidů dodá tělu energii po dobu cvičení, a proto je dobré ho zařadit do jídelníčku jako zdravou svačinku před cvičením.

8) Infekce a bakterie
Granátové jablko má antibakteriální a antivirové vlastnosti. Ty účinkují proti běžným onemocněním dásní a kvasinkovým infekcím. Látky, které obsahuje, bojují proti některým druhům bakterií i kvasinek Candida albicans.

9) Erekce a plodnost
Pravidelné pití šťávy podporuje erekci a lze ji tedy označit, jako přírodní Viagru. Šťáva z granátového jablka pomáhá cirkulaci krve a tím zlepšuje i erekci.

Co více dodat. Potenciál “krále ovoce” je velký. Dopřejte si tedy alespoň 3dcl šťávy z granátového jablka denně. Vaše tělo vám jistě poděkuje.

Pokud si nevíte rady, jak se správně dostat k zrníčkům granátového jablka, podívejte se krátký video návod:  https://www.youtube.com/watch?v=w3JFSdPgWg4

Líbí se Vám naše novinky? Více rad můžete dostávat pravidelně do Vašeho e‑mailu.
Potvrďte prosím souhlas se zpracováním osobních údajů. Děkujeme za pochopení.