Co jíst v době epidemie?

Detoxikace a hubnutí
Trendy ve výživě
Co jíst v době epidemie?

Štěpánka Kutišová

Náš imunitní systém je závislý na příjmu zdravé stravy bohaté na výživné látky, pokud má fungovat správně, a to je určitě to, co po něm v tomto období výskytu virové pandemie chceme. Úmrtí na infekce často není přímo na samotnou infekci, ale na neschopnost těla se s ní vypořádat. Tato neschopnost je v mnohých případech v přímém vztahu s malnutricí organismu, tedy nedostatku funkčních výživných látek. Vzhledem k tomu, že více než 90 % z nás trpí nedostatkem minimálně jedné živiny, zlepšení kvality stravy může hrát klíčovou roli v procesu uzdravení z nákazy virem SARS-Covid-19. Diabetici patří mezi skupinu ohroženou vážnými důsledky viru a každý desátý člověk v České republice je diagnostikovaný diabetik. Tato doba je skvělou příležitostí přehodnotit náš příjem cukru a škrobu, které potlačují funkci imunitního systému.


Vyřaďte příjem cukrů a rafinovaných škrobů
Vyřaďte příjem cukru a rafinovaných škrobů. Není to opravdu nejvhodnější doba na nákup rafinované pšeničné mouky, těstovin, rýže a cukru, které lidé v obchodech nejčastěji vyhledávají. Je jaro a našemu imunitnímu systému hodně pomůžeme, pokud ho těmito rafinovanými sacharidy nebudeme zatěžovat. Vědecké studie ukázaly, že dokáží potlačovat imunitní systém celé hodiny po konzumaci takového jídla. Omezení jídel s obsahem škrobu pomůže imunitnímu systému lépe fungovat a naše celkové zdraví se zlepší. Uvažujte o jarní detoxikaci od cukru. Nebojte se však konzumovat komplexní sacharidy jako jsou například luštěniny. Dokonce ani brambory nejsou na černé listině, mají totiž antivirotický účinek.

Máte dostatek bílkovin?
Ujistěte se, že konzumujete dostatek bílkovin. Zvláště u ohrožených seniorů hrozí, že svou stravu omezí na chleba, brambory a mléko. Bílkovina je kritickou složkou pro správné fungování imunity a malnutrice bílkovin je velkým rizikovým faktorem pro fatální selhání organismu v důsledku infekce. Jezte asi 1 gram na kilogram tělesné hmotnosti denně, nebo dvě porce živočišné bílkoviny. Rostlinná bílkovina v podobě luštěnin, ořechů a semen je v pořádku, pokud je konzumována v dostatečném množství. Jídelníček můžete také samozřejmě obohatit o tofu či tempeh ze sóji (nejlépe prosté GMO) za účelem vysoké koncentrace bílkovin.

Koření, ovoce a zelenina
Přidejte česnek, cibuli, zázvor a mnoho koření jako je oregano, kurkuma, rozmarýn do vašich jídel. Přidávejte je do polévek a zeleninových jídel, stejně jako do dipů a omáček ve stylu hummusu. Česnek i cibule mají široké spektrum antimikrobiálních vlastností. Jezte, pokud možno mnoho porcí ovoce a zeleniny bohaté na vitamíny C, A a fytonutrienty podporující imunitní systém. Vybírejte více listové zeleniny, košťálové zeleniny (brokolice, květák, růžičková kapusta), papriky, sladké brambory, dýně. Porce je půlka šálku nebo dlaň ruky. Snažte se alespoň zkonzumovat dvě porce ovoce denně a 8, nebo i více porcí zeleniny.

K podpoře vašeho mikrobiomu a tím pádem i imunity konzumujte co největší množství fermentované stravy. Jezte domácí kysané zelí, kimči, natto, miso, tempeh, nedoslazované zakysané výrobky, kefíry. Alkalizujte tělo. Cukr a průmyslově zpracovaná strava podporují větší kyselost organismu a sníženou odolnost proti nákaze. Pokud budete jíst hodně rostlinné stravy, pak podpoříte zásaditost organismu. Vařte velké množství zeleninových polévek či masových a kostních vývarů, jež zlepší vaše celkové pH.

Pitný režim
Pijte mnoho tekutin, zvláště teplejších. Dostatečný pitný režim podporuje všechny tělesné funkce, a to včetně funkcí imunitního systému. I za tímto účelem můžete využít polévek a konzumovat je během týdne, pijte bylinné čaje, zázvorový či kurkumový čaj. Mějte při sobě zásobu filtrované vody. Vyhýbejte se koncentrovaným ovocným šťávám a sladkým nápojům a limonádám, které obsahem cukru potlačují imunitní systém.

Jakou roli nyní hraje spánek?
Nezapomeňte na dostatečný spánek. Spánek má výrazné regenerační i uzdravující účinky na lidský organismus a bez dostatečného spánku není optimální funkce imunitního systému možná! Uvykněte pravidelnému režimu a dostaňte se do postele o něco dříve. Usilujte o sedm až osm hodin spánku. Během dne zapojte různé relaxační či dechové techniky, které uvolňují starosti a stres, kterým všichni v době epidemie trpíme. Stres imunitu výrazně oslabuje. Různé způsoby jeho uvolnění jsou tudíž pro úspěšné překonání nákazy klíčové.

Udělejte si čas na pravidelné cvičení
Mírné pravidelné cvičení, asi 30-45 minut, také posiluje imunitní systém. Vyhněte se přetížení organismu a vysoké zátěži. Ta imunitu oslabuje. Provozujte jógu nebo meditaci. Jsme zase zpátky u stresu. Fakta jsou jasná. Zvýšená stresová úroveň zvyšuje riziko virové infekce. V jedné studii byli dobrovolníci vystaveni působení virů, jež byly aplikovány do nosu. Pouze ti lidé, kteří měli vysoké skóre na dotazníku stresové zátěže, byli nakaženi.

Příjemné činnosti k uvolnění stresu
A proto větší množství času stráveného doma v době sociální izolace či karantény může být užitečně využito k tréninku hlubokého dýchání, bylinných koupelí, domácích masáží s blízkými, či k pokroku v józe, nebo nácviku meditace. Každý způsob, jež se nám osvědčí k úlevě od stresu a starostí s touto dobou spojených, se cení více než kdy předtím. Výrazně totiž podpoří imunitu a tak i zvýší naše šance, že tento nečas překonáme ve zdraví.

Můžeme pomoci i vám
Kontaktujte nejbližší pobočku a zeptejte se našich výživových poradců, jak vám mohou pomoci v oblasti zdravého stravování a získání či udržení správné váhy.
Vyberte si: https://www.naturhouse-cz.cz/objednavka 

 

Líbí se Vám naše novinky? Více rad můžete dostávat pravidelně do Vašeho e‑mailu.
Potvrďte prosím souhlas se zpracováním osobních údajů. Děkujeme za pochopení.