Borůvky nad zlato

Detoxikace a hubnutí
Trendy ve výživě
Borůvky nad zlato

Výživová poradkyně Naturhouse Štěpánka Kutišová

Až budu příště plánovat koupi nové ledničky, určitě nezapomenu na větší prostor pro mrazničku-a to hlavně kvůli borůvkám! Jestli totiž něco stojí za to, abychom tím naplnili své mrazáky, jsou to právě ony – lesní borůvky. Beze sporu je můžeme považovat za nejvýznamnější léčivou potravinu, kterou nám příroda nabízí. Vědecké studie již zdokumentovaly na 148 zdravotních potíží a nemocí, které výrazně pozitivně ovlivňuje konzumace lesních borůvek.

KONZERVACE BORŮVEK MRAZEM A POSÍLENÍ ANTIOXIDANTŮ
S tím, že borůvku vystavíme mrazu, aby nám déle vydržela a byla tak dostupná během celého roku, si nemusíme dělat starosti. Toto ovoce je tak silným adaptogenem, který se umí geniálně přizpůsobit každé situaci, a to včetně lesních požárů, že během zamrazování ještě posílí své antioxidační schopnosti. Beztak jsou tyto skutečně mimořádné. Vysoký obsah účinných barviv obsahujících antokyany, antokyanidiny, polyfenoly, dimethyl resveratrol a další polyfenoly je nominuje na krále uchazečů v nepsané soutěži – kdo potlačí a zneutralizuje více volných radikálů brázdících naším organismem a vytvářejících prostor pro řadu civilizačních chorob včetně stárnutí.

BORŮVKY PROTI NÁDORŮM A FORMY KONZUMACE
Jedním takovým strašákem je v civilizovaném světě rakovina. S borůvkami v ústech však získáte rovnocenného soupeře vybaveného k jejímu potlačení, že pravděpodobně nenajdete žádný její druh, který by se jejímu pozitivnímu účinku vymykal. Připomínáme, že požáry je potřeba řešit včas a tudíž s její konzumací neotálíme ani jediný den a již dnes si připravíme lahodné smoothie, borůvkový koktejl, borůvkovou zmrzlinu, raw borůvkový koláč či jinou zdraví prospěšnou dobrotu. Vyzkoušejte například jednoduchý chia pudink s rostlinným mlékem, borůvkami, chia semínky a lžičkou medu či PECVA sladidlem.

BORŮVKY A DIABETES

Již naše babičky diabetičky si šuškaly o vlivech sušeného borůvkového listí, z něhož si připravovaly čaj na snížení a stabilizaci hladiny krevního cukru. Tento fakt byl potvrzen. Listy obsahují glukokininy. To jsou látky, které usnadňují uvolňování inzulinu ze slinivky břišní a mírně zvyšují jeho tvorbu. Listy rovněž obsahují poměrně velké množství myrtillinu, který zlepšuje využití cukru. Někdy se mu tak přezdívá rostlinný inzulin. Množství cukru v krvi však pomáhá regulovat i pterostilben, jeden z borůvkových antioxidantů, který pracuje podobně jako léky předepisované na snižování škodlivého cholesterolu. Borůvkové extrakty jsou však významným spojencem i proti dalším diabetickým potížím, jako je diabetická neuropatie, nefropatie a retinopatie.

BYSTRÉ OČI S BORŮVKAMI
borůvky očiZajímavým bonusem borůvek je, že ani povaření a tepelná úprava je nedokáže odzbrojit a dále nám mocnou silou pomáhají. Tak tomu bylo i za druhé světové války, v níž byl britským letcům podáván borůvkový džem a ten, jak se ukázalo, zlepšoval jejich schopnost vidění za šera. Borůvkový výtažek posiluje kapilární cévy a usnadňuje přísun okysličené krve do sítnice. Proto je také užitečný při řešení degenerativních onemocnění sítnice, jako je retinopatie, stejně tak je podstatný pro potlačení makulární degenerace a katarakty – zákalu oční čočky a glaukomu způsobeného vysokým nitroočním tlakem.

ZAVODNĚNÍ A BORŮVKY
fluicirBorůvkového vlivu na zdraví cév a kapilár využijeme i v případě redukce nadváhy, zvláště tehdy, pokud je provázena zadržovanou tekutinou a tvorbou skrytého lymfedému. Větší okysličení, zlepšený oběh a aktivace koloběhu tekutin umožňuje doprovodit zdravě použitý jídelníček o látky napomáhající uvolnění a vyloučení zadržované tekutiny spolu s množstvím navázaných toxinů. Ampulky FLUICIR jsou stálicí sortimentu Naturhouse a podobně využíváme vlivu borůvek v sáčcích CELLULIT. Srdečně-cévní zdraví posílíme protizánětlivými účinky borůvky, která také zdravě ředí krev, neboť snižuje množství toxinů v těle a dokáže rovněž uvolňovat těžké kovy.

BORŮVKAMI NA ZDRAVÝ MOZEK I STŘEVA
Ani ti, co řeší trávicí potíže, však nepřijdou zkrátka. Borůvka trávení zlepšuje. Sliznici trávicího traktu chrání, pomáhá rozpouštět žlučníkové i ledvinové kameny, a tak zánětlivá onemocnění střev, močového měchýře, vředových chorob i chronická bronchitida, záněty dásní a hrdla jsou borůvkami řešitelné. Spojení střev, nervové soustavy a mozku je prokázáno. Snad i právě proto jsou borůvky fantastickou potravinou pro zdravý mozek a psychickou pohodu. Borůvky pomáhají vyrovnávat se se stresem a jeho důsledky, a to včetně posttraumatického stresového syndromu.

HRRRRRRRRRRR NA NĚ!!!!!!!!!!!!

Dost důvodů na to, abychom se ještě na konci borůvkové sezóny jimi dostatečně zásobili, a hlavně je pravidelně konzumovali.

Co pro vás můžeme udělat 
Naši zkušení výživoví poradci vám mohou pomoci naučit se zdravě stravovat, podpořit tak vaši imunitu, vaše zdraví, a pokud je to potřeba, i získat a nadále si pak i udržet správnou váhu. Objednejte se na některou z našich poboček a promluvte si s našimi výživovými poradciobjednat se můžete zde

Líbí se Vám naše novinky? Více rad můžete dostávat pravidelně do Vašeho e‑mailu.
Potvrďte prosím souhlas se zpracováním osobních údajů. Děkujeme za pochopení.