10 tipů na zdravé a rychlé svačiny pro děti

Trendy ve výživě
10 tipů na zdravé a rychlé svačiny pro děti

Připravila: Mgr. Alena Balíková Přídová, hlavní výživová poradkyně NATURHOUSE

Zdravá svačina je důležitá nejen pro dobré soustředění, ale také zabraňuje přejídání. Stále více dětí má problémy s nadváhou či dokonce s obezitou. Častou příčinou bývá právě absence svačin, která pak vede k večernímu přejídání a mlsání.

Správná svačina by měla být složena ze sacharidů i bílkovin a tvořit asi 10 % až 15 % denního příjmu (v závislosti na sportovní aktivitě dítěte). Důležité je také vždy myslet na dodržování pitného režimu, který i u dětí tvoří 1,5 až dva litry tekutin. Nejvhodnější je čistá voda, kterou můžete ochutit citronem, mátou nebo ovocem, případně neslazený zelený nebo bílý čaj. Nevhodné jsou naopak jakékoli sladké nebo dokonce energetické nápoje.

Chcete si se svými dětmi udržet zdravou váhu? Najděte si nejbližší pobočku a my vám poradíme!

Velkou část svačiny by měla tvořit zelenina a ovoce. A to jak u dopoledních, tak odpoledních svačin. S ovocem je to u dětí snazší ꟷ je přirozeně sladké, proto jim více chutná. Horší situace nastává u zeleniny, která se často dětem zdá zbytečná. Rodiče by to ovšem měli vidět jinak a zeleninu alespoň „schovávat“ do pomazánek, dipů nebo salátů. Vitaminy A a C a vláknina obsažené v ovoci a zelenině jsou totiž pro zdravý růst a vývoj dětí naprosto nezbytné.

To nejlepší do školy 

Nezáleží na tom, jestli jsou domácí svačiny in nebo out, hlavní je, aby se váš potomek stravoval opravdu kvalitně. Pokud svačiny odmítá, zkuste mu je zpestřit něčím netradičním. Celozrnným pečivem s tvarohovou pomazánkou a zeleninou rozhodně nic nezkazíte. Kromě klasického namazání z toho můžete připravit i „dospěláckou“ verzi – pomazánku dejte do malé mističky jako dip, pečivo a zeleninu nakrájejte na špalíčky, aby se daly namáčet a přikusovat. Kromě tvarohu můžete zkusit i dip z cizrny nebo červené čočky. Další slané varianty svačin najdete v našem článku: Jak na svačiny pro školáky – slané varianty.

Do metody NATURHOUSE se můžete zapojit s dětmi staršími 9 let. Objednejte se na bezplatnou a nezávaznou konzultaci ještě dnes!

Sladkou obměnou může být ovoce s jogurtem a domácí granolou, celozrnné či cuketové muffiny s ovocem, rýžové lívanečky, nejlépe domácí a nepřislazovaná ovocná přesnídávka či husté smoothie nebo ochucený tvaroh. Další tipy na sladké svačiny najdete v našem článku: Zdravě svačit jde i na sladký způsob. Ani v nouzi dětem nebalte sladké čokoládové tyčinky, ochucená mléka, tučné salámy nebo hamburgery. Sice v nich tyto pokrmy vyvolají nadšení, ale budou po nich unavené a mít brzy hlad.

Zapojte děti do přípravy

Na připravování svačin nemusíte být sami, můžete zapojit i svého školáka. Společně bezpochyby zvládnete například sendviče, plněné bagety a pita chleby, zeleninové i ovocné saláty či domácí sušenky nebo müsli tyčinky.

Svačinka by neměla chybět ani mezi obědem ve škole a domácí večeří. Sáhnout můžete třeba po mléčném výrobku s čerstvým ovocem nebo müsli tyčince bez přidaného cukru, křehkém chlebu se sýrem a zeleninou nebo opět celozrnném pečivu s pomazánkou. I tuto svačinku si děti mohou připravovat samy. Nejprve s vaší pomocí, později to zvládnou i bez dospělého dozoru.

Podívejte se na proměny našich spokojených klientů a přesvěčte se, že metoda NATURHOUSE opravdu funguje!

10 tipů na netradiční a zdravé svačinky pro školáky podle Aleny Přídové:

1. Pita chléb s krůtí šunkou, paprikou, jarní cibulkou, avokádem a zakysanou smetanou.

2. Smoothie z banánu, manga a pomerančové šťávy + malá domácí sušenka.

3. Veselé duhové špízy z borůvek, hroznů, kiwi, ananasu, mandarinky a jahod + mléčný produkt.

4. Domácí muffiny z celozrnné mouky se skořicí, jablky a rozinkami.

5. Ovesné sušenky se sušeným ovocem + mléčný produkt.

6. Sendvič se sušenou šunkou, rukolou a zeleninou.

7. Celozrnná bageta se sýrem cottage + čerstvé ovoce.

8. Wrap s tuňákovou pomazánkou, salátem a zeleninou.

9. Sendvič s uzeným lososem, lučinou a salátem.

10. Salát s těstovinami, zeleninou a jogurtovým dressingem.

Líbí se Vám naše novinky? Více rad můžete dostávat pravidelně do Vašeho e‑mailu.
Potvrďte prosím souhlas se zpracováním osobních údajů. Děkujeme za pochopení.