10 tipů, jak zůstat bdělí i bez kofeinu

Detoxikace a hubnutí
10 tipů, jak zůstat bdělí i bez kofeinu

připravila Mgr. Štěpánka Kutišová, výživová poradkyně NATURHOUSE v Jindřichově Hradci

Vůně čerstvé kávy je omamná a vábení šálku kvalitně připraveného nápoje podléhají miliony lidí. Kávu jsem se naučila pít na studiích v Mexiku. V síti známých restaurací Sanborn´s jsem si zaplatila jeden šálek a pak už vám třeba celé odpoledne vynikající kávu dolévali zdarma. Netrvalo to dlouho a v naší domácnosti se zabydlely hned dva kávovary najednou.

Je celkem jednoduché si svou novou zálibu odůvodnit: nízký tlak, nedostatek energie, ospalost ráno i odpoledne... A nakonec jsou tady také studie, které dokládají, že káva je silný antioxidant, oddaluje nástup diabetu II. stupně, podporuje funkci jater, stimuluje výkon a odolnost a v neposlední řadě podporuje metabolismus a hubnutí!

Přesto všechno je káva pouze zdánlivým řešením potíží s únavou a metabolismem a v konečném důsledku tyto potíže může spíše zhoršit. Káva a kofein jsou totiž poměrně výrazným zásahem do hormonálního hospodaření organismu. Kofein je neurotoxin a také výrazně znevýhodňuje funkci nadledvinek, které se snaží vypořádat se stresem, jemuž podléháme. Káva sama o sobě pravděpodobně nezvyšuje produkci stresového hormonu kortizolu, ale znesnadňuje jeho odbourávání. Tím uměle navyšuje vnitřní stres, podporuje úzkostlivost a není vhodná pro nikoho trpícího chronickým stresem, přetížeností a jakýmikoli neurologickými či hormonálními potížemi.

Právě proto NATURHOSE doporučuje konzumaci kávy zásadně omezit a to na maximálně 2 kávy denně vypité nejlépe do 14. hodiny odpolední. Do této doby je totiž vyšší hladina kortizolu v těle žádoucí a tím nedochází k výraznému křížení obou funkcí. 1/ Omezit své návyky není snadné, je to ale možné. Někomu při vysazování kofeinu pomůže z kávy přesedlat na čaj, který sice také obsahuje kofein, ale zároveň i uklidňující teanin, který není v kávě přítomen. Čaj má také nižší obsah teofylinu, který stimuluje srdce. Je také vhodnějším mírně stimulujícím nápojem během dne a to vzhledem k podpoře mentálních funkcí. Vyzkoušejte například jemný červený čaj INFUNAT TE ROJO anebo DRENANT INSTANT, který povzbuzuje mírným způsobem výtažkem z yerba maté a zeleného čaje.

Pro ty z vás, kteří se snaží s kofeinem vypořádat zcela, nabízím tipy, jak se bez něj obejít:

1. Zdřímněte si

Krátký spánek od 5 do 25 minut 6 až 7 hodin před ulehnutím do postele je skvělý způsob, jak dobít baterky. Studie z roku 2008 zjistila, že odpolední spánek je lepší než kombinace delšího spánku v noci kombinovaná s popíjením kávy během dne k udržení bdělosti. Jiná studie prokázala, že spánek zlepšuje učení, paměť a kreativní myšlení a dokonce i krátký šestiminutový spánek pomáhá lidem udržet informace lépe, než kdyby nespali vůbec.

2. Jezte zdravou svačinu

Nízká hladina cukru v krvi může způsobit těžkosti s udržením pozornosti a koncentrace k řešení problémů. Těžká jídla mají stejný účinek, protože jejich trávení odebere volnou energii. Maskování tohoto stavu sladkostmi a kávou je neefektivní. Studie vykazují nejlepší udržení výkonu snídaní s velkým podílem vlákniny a kvalitní bílkovinou. Je mnoho druhů dobrých svačinek, které vás udrží na nohou: čerstvé mrkvičky s humusem, ořechové máslo a celerové stonky, toust s avokádem a luštěninovo-zeleninovou paštikou. Ovoce s vysokým podílem vlákniny a flavonoidy, několik ořechů.

3. Pijte vodu

Dehydratace způsobuje únavu, mentální zmatek a dokonce i srdeční odezvy. Univerzitní studie z roku 2009 prokázala, že i mírná dehydratace se ztrátou 1-2 % vody z těla, způsobí únavu a zmatečnost. Organismus vodu používá k přenosu kyslíku a živin do celého těla a to včetně mozku.

4. Sledujte zvířata on-line

Pokud nepatříte mezi zvířecí fanoušky, zřejmě se budete divit, že vědci zjišťují vysokou efektivitu sledování zvířat a to dokonce i on-line, na zvýšení úrovně bdělosti a hladiny energie, minimalizaci negativních emocí a zlepšení nálady. Tyto aktivity zvyšují oxytocin, neurotransmiter, který podporuje důvěru a pozitivní emoce a snižují kortizol spojovaný se stresem.

5. Jděte ven

Pokud trávíte celý den v kanceláři, pak jen krátký pobyt na venkovním slunci může být vše, co potřebujete k dobití vašich baterek. Studie ukazují, že vystavení se modrému dennímu světlu přirozenému, ale i umělému z modrých obrazovek laptopů, chytrých telefonů či LED zářivek, bezprostředně zvyšuje pozornost a výkon. Na udržení výkonu během celého dne však potřebujeme více než setrvalý pohled na plochu počítače. Setrvalé vystavení se umělým modrým světlům může být problematické pro klidné noční spaní. Proto je pobyt na přirozeném světle důležitou součástí zdravých změn. Jasné světlo také aktivuje hypotalamus, část mozku, která má na starosti přirozený rytmus.

6. Dýchejte zhluboka

Hluboké dýchání posiluje váš imunitní systém, udržuje vás zdravými a silnými. Snižuje totiž hladinu stresu a úzkosti. Dýchání přináší více kyslíku do různých částí těla, které se vám odvděčí zásilkou vyšší hladiny energie. Fantastickým cvičením na podporu dýchání, odbourání stresu a získání ohebnosti je například jóga.

7. Poslouchejte hudbu

Poslech vaší oblíbené melodie uvolňuje celou řadu pozitivních chemikálií, které vás doslova „nakopnou“. Studie z roku 2011 poukazuje na to, že 15minutový poslech oblíbené hudby zaplaví mozek dopaminem, mozkovou chemikálií, která vyvolává potěšení a pocit odměny. Dále je aktivována i hladina serotoninu a oxytocinu. Čím více je hudba rozmanitější, tím je více stimulující.

8. Žvýkejte žvýkačku

Zaměstnáváním svých úst udržujete svou mysl bdělou. Některé studie dokládají, že žvýkání žvýkačky může být efektivním způsobem k redukci denní ospalosti, protože žvýkání stimuluje oběh a aktivuje určité partie mozku. Nedávné studie dále hovoří o redukci úzkosti, zvýšené koncentraci studentů a zvýšení porozumění čteného textu.

9. Tančete nebo běžte na rychlou procházku

Někdy stačí i vyjít schody v administrativní budově, kde pracujete, abyste se udrželi bdělí. Vstát a hýbat se znamená dovolit endorfinům, aby kolovaly. Tyto pozitivní neurotransmitery pomáhají uvolnit stres a únavu a uvolňují pocity euforie.

10. Dívejte se mimo obrazovku

Dívat se po dlouhou dobu na jeden cíl, jako je obrazovka počítače, může vaše oči poškodit a můžete zápasit s tím, abyste je vůbec udrželi otevřené. Příliš mnoho času u počítačové obrazovky oči dráždí, způsobuje suchost, napětí, rozmazaný nebo dvojitý pohled, bolesti hlavy a šíje. Poškození můžete minimalizovat snížením úrovně záření z obrazovky, častým mrkáním, změnou a úpravou polohy, v níž sedíte, krátkým cvičením a pohledem na vzdálený objekt každých 20 minut.

Zdroj:

1/ dr. Alan Christianson, The Adrenal Reset Diet: Strategically Cycle Carbs and Proteins to Lose Weight, Balance Hormones, and Move from Stressed to Thriving Hardcover – December 30, 2014

Líbí se Vám naše novinky? Více rad můžete dostávat pravidelně do Vašeho e‑mailu.
Potvrďte prosím souhlas se zpracováním osobních údajů. Děkujeme za pochopení.